Het kabinet-Rutte III besloot na het veelbesproken Oekraïne-referendum het raadgevend referendum zo snel mogelijk af te schaffen.
Over een verbeterd ontwerp werd niet gesproken. Een raadgevend referendum over dit besluit werd onmogelijk gemaakt.
De Nederlandse overheid heeft een aantal normen opgesteld voor goed openbaar bestuur en liefst vier daarvan komen in de knel door de manier waarop het referendum wordt ingetrokken, schrijft hoogleraar Frank Hendriks van de Tilburg University.
Weinig overtuigend
Eerste Kamerleden hebben hierover vragen gesteld, maar die heeft minister Ollongren weinig overtuigend beantwoord.
Volgens de code goed bestuur moeten burgers en belangrijke partijen worden betrokken bij het vormen of bijstellen van beleid.
Over het punt dat burgers vooraf én achteraf niks konden zeggen over het intrekken van een democratisch recht stapt Ollongren simpelweg heen in haar antwoorden op de Kamervragen.
Geen vertrouwen
De regering ontneemt het politieke bestuur daarnaast de mogelijkheid om aan de burgers uit te leggen waarom het referendum haar uit handen genomen moet worden.
“Als het democratische kompas van de minister op verantwoording had gestaan, dan zou de regering een volksstemming hierover niet uit de weg gaan, maar juist opzoeken,” stelt professor Hendriks.
“Heeft de regering geen vertrouwen in het eigen verhaal, of niet in de kiezers?” vraagt hij.
Politieke duimschroeven
Al na één ervaring, het Oekraïne-referendum, werd besloten het referendum af te schaffen. Zodoende kan er niet worden geleerd van fouten en andere ervaringen.
Er zijn genoeg redenen voor de Eerste Kamer om in te grijpen en een volksstemming over de afschaffingswet alsnog af te dwingen.
Politieke analisten hebben echter opgemerkt dat de politieke duimschroeven allang zijn aangedraaid en dat de Eerste Kamer gewoon akkoord zal gaan.
Averechts effect
Dr. Hendriks waarschuwt dat afschaffing weleens een averechts effect kan hebben.
“De bijtende systeemkritiek krijgt brandstof voor jaren en het politiek systeem verliest een kans op revitalisering van buitenaf,” schrijft hij.
Foto: Wikimedia Commons
Blijf op de hoogte & steun onafhankelijke journalistiek
Even voor je naar X gaat
X (voorheen Twitter) toont onze berichten alleen aan ingelogde gebruikers. Als je niet bent ingelogd bij X, krijg je de melding dat @9fornews nog niets heeft gepost — dat klopt niet, ons account is gewoon actief. Log dus in bij X.






Hulpverleners en nabestaanden 9/11 eisen nieuw onderzoek naar aanslagen. Dit is de reden
Arts waarschuwt: dit is wat er gebeurt met patiënten die gevaccineerd bloed krijgen
Jaap van Dissel en Bruno Bruins wisten al in februari 2020 dat er een medicijn tegen corona was
5G is een gevaarlijk experiment op de mensheid. Dit ligt er in het verschiet
Redt Europa het als de waanzin regeert?
Mysterie rond bloedrode Russische rivier
4 SEH-artsen slaken noodkreet: ‘Nieuwe coronamaatregelen zijn volstrekt onwetenschappelijk en ondoelmatig’
‘Genocide’ in Koersk: ‘Oekraïense soldaten hebben mijn zwangere vrouw gedood, hele dorpen zijn uitgemoord’
‘In de gemeente Haarlem heeft het World Economic Forum de macht overgenomen’