Experts van de Belgische Hoge Gezondheidsraad willen een verbod op voeding met te hoge concentraties transvetten. Die zitten onder meer in margarine, koekjes en kant-en-klare maaltijden.
Er zijn twee soorten transvetzuren, te weten dierlijke en industriële. Die laatste soort is schadelijk, aldus voedingsdeskundige Stefaan De Henauw van de UGent.
Tijdens het bereidingsproces van bijvoorbeeld smeer- of bakvetten ontstaan industriële transvetten. Bij hydrogenering wordt een vloeibare plantaardige olie harder gemaakt tot margarine. De goede onverzadigde vetzuren worden daarbij deels omgezet in verzadigde vetten en schadelijke transvetten.
Bloedklonters
De Henauw merkt op dat we nauwelijks weten hoeveel transvetten er in onze voeding zitten. De slechte transvetten verhogen de kans op bloedklonters en ontstekingsreacties en kunnen de suikerhuishouding aantasten, wat het risico op diabetes type 2 verhoogt, aldus De Henauw.
In ons land hoeft de voedselindustrie het percentage transvetten niet duidelijk op de verpakking te zetten. De Hoge Gezondheidsraad wil daar verandering in brengen. In de Verenigde Staten zijn voedingsproducenten wel verplicht de hoeveelheid transvetten op de verpakking te vermelden. De Henauw vindt dat de consument ook in Europa een bewuste keuze moet kunnen maken.
Beter
De Henauw en zijn collega’s pleiten voor een verbod op producten met meer dan 2 gram vetzuren per 100 gram olie of vet. Dat verbod geldt al in Denemarken en sommige warenhuizen in Groot-Brittannië hebben transvetten helemaal in de ban gedaan.
“In die landen maakt de voedingsindustrie gebruik van andere bereidingsmethodes,” legde De Henauw uit. “Die processen hebben geen negatieve invloed op de verkoop of de economie, maar zijn veel beter voor de gezondheid.”
De Hoge Gezondheidsraad (HGR) is in België het wetenschappelijk adviesorgaan van de FOD Volksgezondheid, Veiligheid van de Voedselketen en Leefmilieu.
Bron: Demorgen.be
Gerelateerd:
- Oud-topman McDonald’s opent keten met biologische maaltijden
- New York gaat strijd aan met suikerhoudende frisdrank
- De 10 geheime wapens van de voedselindustrie
- Verband tussen transvetten en agressie aangetoond
- Denemarken heeft ’s werelds eerste belasting op vet eten
Blijf op de hoogte & steun onafhankelijke journalistiek
Even voor je naar X gaat
X (voorheen Twitter) toont onze berichten alleen aan ingelogde gebruikers. Als je niet bent ingelogd bij X, krijg je de melding dat @9fornews nog niets heeft gepost — dat klopt niet, ons account is gewoon actief. Log dus in bij X.






Meer dan 12.000 (!) wetenschappers en artsen tekenen petitie tegen coronabeleid
Timmermans zegt zich grote zorgen te maken over Gaza, maar vindt het prima om kruisraketten diep Rusland in te schieten
Het ‘piept en kraakt’ op de Nederlandse IC’s en dus sturen we 43 artsen en verpleegkundigen naar Curaçao
De New Reality Show met Graham Nicholls over uittredingen
Bilderberg heeft democratie gesloopt. Moeten we ons zorgen maken?
De waarheid over de ‘Syrische vluchtelingen’ die Erdogan naar Europa stuurt
Britse wetenschapper: kwalachtige buitenaardsen bestaan
Sterfte door plotselinge hartstilstand neemt razendsnel toe in Australië, overal worden defibrillators opgehangen
Canada begint met het EUTHANASEREN van mensen met vaccinatieschade