Ingenieur Wouter de Heij heeft in Ongehoord Nederland stevige kritiek geuit op het Nederlandse en internationale klimaatbeleid. Volgens De Heij is jarenlang een onrealistisch klimaatscenario van het IPCC gebruikt om vergaande maatregelen op het gebied van energie en klimaat te rechtvaardigen, met grote economische gevolgen als resultaat.
Centraal in zijn kritiek staat het zogenoemde “RCP 8.5”-scenario van het Intergovernmental Panel on Climate Change (IPCC). Dat scenario gaat uit van een zeer sterke toename van broeikasgasuitstoot en een forse opwarming van de aarde. Dit scenario werd wereldwijd gebruikt als onderbouwing voor ingrijpend klimaatbeleid, terwijl hij het beschouwt als onrealistisch.
“Kijk hier die zee, die stijgt 20 centimeter per 100 jaar,” zegt De Heij in het item. “Als we het IPCC-scenario 8.5 zouden volgen, zou het anderhalve meter zijn. Belachelijk, gaat nooit gebeuren.”
De Heij reageert positief op berichten dat het IPCC afstand neemt van het extreme scenario.
Het klimaatdoemscenario stort in!
Zelfs het IPCC trekt het extreme rampscenario terug.
Dus waarom moesten burgers jarenlang betalen voor klimaatpaniek, torenhoge energierekeningen en steeds strengere regels?
Ingenieur Wouter de Heij fileert de klimaathysterie. pic.twitter.com/eXiE9uGUmF— Ongehoord Nederland TV (@ongehoordnedtv) May 7, 2026
Kritiek op energietransitie
Het gebruik van dergelijke scenario’s heeft geleid tot beleid dat de Nederlandse economie schaadt, benadrukt De Heij. Hij wijst daarbij onder meer op problemen op het elektriciteitsnet, stijgende energiekosten en bedrijven die Nederland verlaten.
Ook de snelle afbouw van fossiele brandstoffen krijgt kritiek. De Heij vindt dat Nederland te snel van het aardgas af wil en te zwaar inzet op maatregelen zoals warmtepompen en extra windmolens. Dat brengt hoge maatschappelijke kosten met zich mee.
“Energie is het belangrijkste dat je hebt in zo’n samenleving,” zegt hij. “Dus moet je het energiesysteem rustig beter maken, robuuster maken, duurzamer maken, maar ook betaalbaarder houden.”
‘Gesloten systeem’ tussen overheid en kennisinstellingen
De Heij richt zijn pijlen ook op Nederlandse kennisinstellingen en hun relatie met de overheid. Hij noemt onder meer Wageningen University & Research (WUR), TNO, het Planbureau voor de Leefomgeving (PBL) en het RIVM.
Er is een systeem ontstaan waarin ministeries en kennisinstellingen elkaar wederzijds versterken. Onderzoeksinstellingen ontvangen opdrachten en financiering vanuit Den Haag, terwijl politici zich vervolgens beroepen op de rapporten van diezelfde instellingen om beleid te legitimeren.
“Die twee versterken elkaar in negatieve zin,” aldus De Heij. “Dus geen diversiteit in denken meer, geen tegenonderzoek, geen tegenargumenten meer.”
Hij stelt dat afwijkende opvattingen over klimaatbeleid daardoor nauwelijks serieus aan bod komen in het publieke debat.
De Heij vindt dat kritische geluiden over klimaatscenario’s jarenlang onvoldoende aandacht hebben gekregen. Hij vraagt zich af of de discussie nu wel breed gevoerd zal worden in Den Haag, landelijke media en bij de publieke omroep.
Over de auteur: Robin de Boer is economisch geograaf. Volg hem hier op Substack voor exclusieve content.
Blijf op de hoogte & steun onafhankelijke journalistiek
Even voor je naar X gaat
X (voorheen Twitter) toont onze berichten alleen aan ingelogde gebruikers. Als je niet bent ingelogd bij X, krijg je de melding dat @9fornews nog niets heeft gepost — dat klopt niet, ons account is gewoon actief. Log dus in bij X.






Flashback: we zijn voorgelogen! Dit geheime document onthult hoe de waarheid over de EU 30 jaar lang is verzwegen
Onthuld: Wetenschappelijk bewijs voor reïncarnatie
Kijk even naar het stemgedrag van VVD, CDA en D66 in het Europees Parlement: ‘Dit stemt droevig’
De Davos-elites willen toegang tot je brein
Is de CIA verantwoordelijk voor de moord op RFK? Schrijfster komt na 25 jaar onderzoek met onthullend boek
Kruid van de maand juni: Braam
Dit is de eerste studie die aantoont waarom The Iceman zo goed tegen kou kan. Laat je verbazen door de kracht van gedachten
Goed voor je hersenen: Alzheimer kan worden behandeld met kurkuma
Aangifte van meer dan 1000 mensen tegen premier Rutte wegens dood door schuld en terrorisme