De NPO is van plan een sanctie op te leggen aan omroep Ongehoord Nederland. In een kritisch rapport van de ombudsman staat dat de omroep ‘de journalistieke code van de NPO heeft geschonden en gasten zonder weerwoord ongefundeerde uitspraken laat doen’. Dat ‘baart de NPO zorgen’.
De NPO kan ten hoogste 15 procent van het budget inhouden. Oud-omroepbaas Ton Verlind schrijft in een column dat het voornemen van de NPO om Ongehoord Nederland een boete op te leggen ‘de bijl is aan de wortel van het omroepbestel’.
Opent de deur naar zelfcensuur
“Nu nog wordt de schijn opgehouden dat omroeporganisaties over hun eigen inhoud gaan en de NPO slechts over de programmering. Maar de invloed van de NPO op de inhoudelijke keuzes van omroepen is in de loop van de jaren steeds groter geworden,” merkt Verlind op.
“Als het zoeken van de grenzen op informatief gebied kan worden bestraft met een geldboete of uitsluiting, zet dat een rem op het debat en opent dit de deur naar zelfcensuur,” stelt hij.
Nauwelijks ruimte voor afwijkende geluiden
Uitsluiting of straf luidt het definitieve eind in van de publieke omroep in deze vorm, benadrukt Verlind.
Journalist Syp Wynia zegt over zijn column: “Wie zwijgt stemt toe. De procedure van de NPO tegen Ongehoord Nederland staat voor het onder inhoudelijke politieke controle plaatsen van de publieke omroep. Als het al niet zo was, dan is het nu zo ver.”
De voormalige omroepbaas bracht vorig jaar het boek ‘Een schitterende slangenkuil’ uit, waarin hij harde noten kraakt over de NPO. Die is ‘zo gesloten als een oester’ en biedt nauwelijks ruimte voor afwijkende geluiden, zegt hij.
Blijf op de hoogte & steun onafhankelijke journalistiek
Even voor je naar X gaat
X (voorheen Twitter) toont onze berichten alleen aan ingelogde gebruikers. Als je niet bent ingelogd bij X, krijg je de melding dat @9fornews nog niets heeft gepost — dat klopt niet, ons account is gewoon actief. Log dus in bij X.






Tsjechische president: “Instroom van vluchtelingen in Europa is gecontroleerde invasie”
Kritiek uiten op massamigratie: opgejaagd door justitie, oproep om andersdenkenden te gaan zoeken: niets aan de hand
Ongevaccineerde Wout Weghorst scoort 2 keer tegen Argentinië: ‘Een Oranje-wappie doet het’
Braziliaanse journalist valt flauw en krijgt 5 keer een hartaanval na boosterprik
Jandino Asporaat gecanceld na uitspraken over 9/11 en maanlanding: ‘Bijzondere wending’
Nederlandse mainstream media verspreiden nepnieuws over Iran. Zo wordt de beeldvorming gestuurd
Een middag met ‘Little Grandmother’ Kiesha Crowther
Voeren we geen klap meer uit bij een basisinkomen? Dit onderzoek geeft het antwoord en laat zien wat er gebeurt
De dode hand van de bureaucratie (video)