Britse topuniversiteiten publiceren een stuk meer nepstudies dan gedacht. Dat blijkt uit een onderzoek van de BBC.
Volgens officiële cijfers zijn er tussen 2012 en 2015 dertig aantijgingen van fraude gedaan. Denk daarbij bijvoorbeeld aan het vervalsen van onderzoek of het plegen van plagiaat.
De BBC concludeert op basis van cijfers die zijn verkregen met behulp van Wob-verzoeken dat het gaat om honderden aantijgingen.
Teruggetrokken
Uit de cijfers blijkt dat 23 van de 24 Britse universiteiten die verbonden zijn aan de prestigieuze Russellgroep tussen 2011 en 2016 tenminste 300 fraudeclaims te verwerken hebben gekregen.
Het werkelijke aantal ligt waarschijnlijk nog een stuk hoger omdat veel universiteiten niet alle gegevens verstrekten.
Meer dan 30 gepubliceerde papers moesten worden teruggetrokken. Een Britse overheidscommissie is een onderzoek gestart.
Zorgen
De voorzitter van de commissie, Stephen Metcalfe, zei dat onder meer zal worden onderzocht waarom er zo weinig officiële gegevens zijn over wetenschappelijk wangedrag.
Wereldwijd zijn er steeds meer zorgen over de integriteit van wetenschappelijk onderzoek.
Nog geen fractie
Onderzoekers staan onder grote druk om hun werk te publiceren en subsidies veilig te stellen. In de afgelopen 10 jaar is het aantal teruggetrokken studies vertienvoudigd.
“Universiteiten en toezichthouders melden nog geen fractie van het werkelijke aantal fraudegevallen,” zei mede-oprichter van Retraction Watch dr. Ivan Oransky.
[BBC]
Blijf op de hoogte & steun onafhankelijke journalistiek
Even voor je naar X gaat
X (voorheen Twitter) toont onze berichten alleen aan ingelogde gebruikers. Als je niet bent ingelogd bij X, krijg je de melding dat @9fornews nog niets heeft gepost — dat klopt niet, ons account is gewoon actief. Log dus in bij X.






Rechter wenst terrorist die in Londen 52 mensen opblies (en op het punt staat vrij te komen) ‘het allerbeste’
Na deze film kijk je nooit meer hetzelfde naar het Rijksvaccinatieprogramma
Bestanddeel mediterrane keuken maakt kankercellen sterfelijk
97% van de wetenschappers is het eens dat klimaatverandering door de mens komt? Waarom dit ’totale kolder’ is
De Nationale Hartfalenweek, mede mogelijk gemaakt door AstraZeneca: ‘Subtiel hoor’
Kuipers laat wettelijke grondslag voor coronapas vervallen, wetsvoorstel voor coronapas op werk van de baan
Het absurde Nederlandse coronabeleid: De waanzin rond het mondkapje
“Tetanusvaccin maakt miljoenen Keniaanse vrouwen onvruchtbaar”
Deze kunstmatige zoetstof is zojuist gelinkt aan ‘meest agressieve’ vorm van hersenkanker