
De Britse kiezers hebben beslist: Groot-Brittannië stapt uit de Europese Unie. 51,9 procent van de Britten stemde voor een vertrek uit de EU. Ondanks het slechte weer kwam 71 procent van de stemgerechtigden opdagen.
De overwinning van het Leave-kamp is te danken aan de kiezers in Engeland en Wales. Zij stemden tegen het lidmaatschap van de EU. In Schotland en Noord-Ierland werd vooral tegen de Brexit gestemd.
UKIP-leider en boegbeeld van de Leave-campagne Nigel Farage sprak de pers en het volk vrijdagochtend onder luid applaus toe. “Dit is Independence Day,” zei hij. “Ik bedank de 17 miljoen mensen die gestemd hebben voor de Brexit. Zij hebben moed getoond. De mensen zijn duidelijk ontgoocheld door het beleid van premier Cameron en dat is hier nog eens zichtbaar.”
Nexit
Farage was hard voor de EU. “De EU is aan het sterven,” zei hij. “Er komen steeds meer eurosceptische stemmen op, onder meer in Nederland, Denemarken en Italië. Wie weet volgt hierna dus wel een Nexit. We moeten terug naar soevereine landen, zonder de vlag van de EU erboven.”
In een live-toespraak op tv kondigde de Britse premier Cameron aan dat hij opstapt. Rond oktober moet een nieuwe eerste minister het stokje van hem overnemen.
De Britse pond kelderde intussen naar het laagste punt in meer dan 30 jaar. De munt verloor in één nacht tijd maar liefst 9,5 procent van zijn waarde, het grootste verlies ooit genoteerd. Ook de euro ging vrijdagochtend flink onderuit.
‘Geen nood aan Europese superstaat’
Geert Wilders van de PVV was er vrijdagochtend snel bij om de Britten te feliciteren. “Donderdag 23 juni gaat de geschiedenis in als Independence Day. De eurofiele elite is verslagen. Groot-Brittannië wijst Europa de weg naar de toekomst en de bevrijding. Het is nu tijd voor een nieuwe start, vertrouwend op eigen kracht en soevereiniteit. Ook in Nederland,” aldus de partij in een reactie.
Europarlementslid Sander Loones reageerde op de uitslag: “Uit dit resultaat leiden sommige eurofiele politici af dat we nu nood zouden hebben aan een grote sprong richting een Europese superstaat. Zij vergissen zich. Ook in Vlaanderen, Nederland en de rest van de Unie morren de burgers.
Premie Rutte is teleurgesteld over de uitslag van het Britse referendum. Hij vindt het belangrijk om daar rustig en stap voor stap een stabiele oplossing voor te zoeken. Minister Dijsselbloem, voorzitter van de eurogroep, spreekt van een ‘nieuwe werkelijkheid die we moeten accepteren’.
Deze Oekraïense oud-premier zegt dat Poetin honderdduizenden levens heeft gered
Mysterieuze orbs zijn voorteken van aardbeving
Kardinaal noemt openingsceremonie van Olympische Spelen in Parijs ’theater van Satan’
Deze school vraagt leraren om zich NIET te laten vaccineren tegen corona
Kinkhoest piekt, maar vaccin faalt
Boevenstatus Vaticaanbank: transparantie versus witwassen
Amerikaanse dokter: “Ik heb bewijs dat UFO’s echt zijn”
VN-rapporteur veroordeelt politiegeweld in Nederland: ‘Aan deze barbaarsheid moet nu een einde komen!’
Ook oud-basketballegende Shaquille O’Neal gelooft dat de aarde plat is