De Verenigde Staten hebben zich na de Koude Oorlog overgegeven aan de neoconservatieven, die het overal ter wereld voor het zeggen willen hebben. Dat zegt voormalig NRC-journalist en hoogleraar Karel van Wolferen.
Deze zogeheten neocons – denk aan Donald Rumsfeld en Paul Wolfowitz – kunnen verantwoordelijk worden gehouden voor het Amerikaanse beleid van regimeveranderingen. Als ergens in de wereld beleid wordt gevoerd dat hen niet bevalt, moet er ingegrepen worden, zo is de gedachte.
Van Wolferen werkte 16 jaar als correspondent voor het Verre Oosten. Hij zegt dat de journalistiek onherkenbaar is veranderd. “De Nederlandse lezer van kranten wordt niet ingelicht over geopolitiek,” zegt hij. Dat heeft volgens hem te maken met het atlanticisme, oftewel klakkeloos achter Amerika aanlopen.
‘Rockefeller is belangrijk’
‘Zonder Amerika gaat het niet’ is een aanname die wordt gedeeld op het hoogste niveau, door de Nederlandse politiek en de Nederlandse krantenredacties, aldus de hoogleraar.
“We zijn het slachtoffer van een lawine aan propaganda die klakkeloos wordt overgeschreven,” zegt hij. “Sommige journalisten weten dat, maar die zeggen er niets over omdat ze zich zorgen moeten maken over hun carrière en toekomst.”
Begin jaren negentig was Van Wolferen aanwezig op de Bilderbergconferentie. “David Rockefeller is belangrijk,” zegt hij over de veel geziene gast op de conferentie. Hij wijst erop dat de Council on Foreign Relations (CFR), een andere ‘praatgroep’, veel minder bekend is.
Zo doorzichtig als wat
De CFR begon zich in de Koude Oorlog steeds meer bezig te houden met de wereld en is volgens Van Wolferen pas de laatste jaren steeds strenger gaan bepalen wat je kan denken. “De mensen in de CFR scheppen een werkelijkheid in de achterhoofden van de mensen,” zegt hij.
De oud-journalist erkent dat we te maken hebben met onzichtbare machten. “We weten allemaal wat de CIA na de Tweede Wereldoorlog heeft gedaan,” zegt hij. “Sinds het einde van de Koude Oorlog is dat allemaal verergerd, maar daar kun je in de Nederlandse media geen blik op werpen.”
Van Wolferen stelt daarnaast dat het officiële verhaal over 9/11 zo doorzichtig is als wat. “Je hoeft je er maar even mee bezig te houden,” zegt hij. “Het is gewoonweg fysiek onmogelijk wat er in het officiële rapport staat. Het rapport bevat ook nog veel andere gaten.”
Doodsbang
Waarom blijft het taboe dan toch bestaan? “Als we overeenkomen dat het verhaal niet klopt moeten we op zoek naar de daders,” zegt de professor. “En sommige neocons zijn doodsbang dat dat gaat gebeuren.”
Bovendien is samenzweringsdenker een soort scheldwoord geworden. In het verleden waren samenzweringen feiten van het leven, maar toen kwam de moord op JFK en ontstond de beladen term complotdenkers.
“Maar je mag wel de samenzweringstheorieën van de overheid gebruiken,” lacht Van Wolferen. Als de waarheid over 9/11 ooit naar buiten komt verwacht hij een staatsgreep.
Het officiële verhaal over MH17 klopt volgens hem ook van geen kant. “In Nederland wordt gezegd dat Poetin het heeft gedaan, maar dat berust op volslagen speculatie,” besluit hij. “Het enige wat ik wil weten is: wat doen die kogelgaten in die romp en pilotenstoel.”
Blijf op de hoogte & steun onafhankelijke journalistiek
Even voor je naar X gaat
X (voorheen Twitter) toont onze berichten alleen aan ingelogde gebruikers. Als je niet bent ingelogd bij X, krijg je de melding dat @9fornews nog niets heeft gepost — dat klopt niet, ons account is gewoon actief. Log dus in bij X.






Ergste bosbranden in geschiedenis Californië zijn het gevolg van energiewapens. Twee brandweerveteranen delen hun bevindingen
Explosie van gordelroos in Nederland: ‘Heb nooit zoveel gezien als de laatste jaren’
Rutte: dat ik in Davos de instructies van Klaus Schwab krijg, ‘is natuurlijk onzin’
Negen tekenen dat je kind een vorig leven heeft gehad
Turkije: “Westen manipuleert mensen met mind control”
Nederland is één van de grootste geldschieters van Oekraïne: Ralf Dekker roept de regering tot de orde
Hugo de Jonge maakt zich niet populair: ‘Wat een haatcampagne, dit is zo fout’
D66 wil gewoon doorregeren en doet alsof het kabinet niet gevallen is: ‘Wat een arrogantie en minachting’
Police for Freedom Nederland van start: politieagenten en veteranen staan op!