Nederland werd al op 16 maart dit jaar gewaarschuwd voor de terreurbroers El Bakraoui. Ibrahim El Bakraoui blies zichzelf vorige week op in de luchthaven Zaventem en zijn broer Khalid pleegde de zelfmoordaanslag in het metrostation Maalbeek.
Ibrahim stond al in september 2015 op een watchlist in Amerika. Hij werd in 2014 ondanks een negatief advies van de gevangenis vervroegd vrijgelaten. Hij zat vast omdat hij in Brussel een agent had neergeschoten.
Ibrahim was ook de man die in juli vorig jaar vanuit Turkije naar Nederland was uitgezet. Hij mocht via Schiphol gewoon Nederland binnenkomen.
NYPD
Volgens minister Van der Steur van Veiligheid en Justitie hebben Nederland en België een dag later, op 17 maart, gesproken over de radicale achtergrond van de broers. Dat wordt echter ontkend door directeur-generaal van de Belgische federale gerechtelijke politie Claude Fonteine.
Van der Steur zei in eerste instantie dat de informatie afkomstig was van de FBI, maar nu blijkt dat de politie van New York Nederland een week voor de aanslagen heeft ingelicht over de broers. Het bericht werd ontvangen van de Intelligence Division van de New York Police Department, schrijft de minister in een brief.
Dinsdagavond moest Van der Steur zich in de Tweede Kamer verdedigen over de aanslagen in Brussel. De fracties wilden weten waarom de Nederlandse veiligheidsdiensten niets hebben gedaan na de Amerikaanse waarschuwing voor de broers El Bakraoui.
Onbegrijpelijk
Van der Steur gaf in het debat aan dat de Nederlandse overheid geen fouten heeft gemaakt, en schrijft nu ook dat inhoudelijk het standpunt ongewijzigd blijft. Ook premier ‘onderste steen boven’ Rutte stelt dat Nederland geen fouten heeft gemaakt rond de Brusselse aanslagplegers.
Oppositiepartijen zeiden dat het ‘onbegrijpelijk’ en ‘bijna schandalig’ is dat Nederland na de informatie niet actief op zoek is gegaan naar de broers. De oppositie begrijpt niet waarom Nederland geen actie heeft ondernomen toen bekend werd dat de Belgische broers waren geradicaliseerd en werden gezocht.
NRC Next onthulde afgelopen week dat Van der Steur als universitair docent tientallen studenten liet klussen in zijn woning. De zogenoemde ‘klus-nullen’, die geen vergoeding kregen, moesten het grind van de oprit harken, koken voor Van der Steur en zijn vrienden en de monumentale trap in de was zetten. De minister woont in een kasteel in Warmond.
[Knack]
Blijf op de hoogte & steun onafhankelijke journalistiek
Even voor je naar X gaat
X (voorheen Twitter) toont onze berichten alleen aan ingelogde gebruikers. Als je niet bent ingelogd bij X, krijg je de melding dat @9fornews nog niets heeft gepost — dat klopt niet, ons account is gewoon actief. Log dus in bij X.





Hoe miljardair George Soros al decennia chaos creëert
Valse vlag-aanval ophanden? Amerikaanse straaljagers overgeschilderd in Russische camouflagekleuren
EU weigert om namen vaccinonderhandelaars openbaar te maken en dit is de ronduit bizarre reden
Onbeperkt gratis energie opwekken met de ABHA Torus (video)
Aartsbisschop van Dublin bekritiseert Kerk, Vaticaan (video)
Ongehoord Nederland deelt meelwormen uit in Davos en de WEF’ers happen toe: ‘Gestoord!’
Tijdens de feestdagen denken we niet meer na
Psychiater vertelt over reïncarnatie en leven na de dood (video)
Verbod op X-ray bodyscanners in Europa