De EU-ministers van Buitenlandse Zaken hebben dinsdag ingestemd met het 17e sanctiepakket tegen Rusland.
Aan de sanctielijst zijn 17 personen en 58 entiteiten toegevoegd, die ‘verantwoordelijk zijn voor acties die de territoriale integriteit, soevereiniteit en onafhankelijkheid van Oekraïne ondermijnen’.
Voor het eerst zijn ook sancties ingesteld tegen eigen burgers. De ‘pro-Russische’ Duitse journalisten Alina Lipp en Thomas Röper worden ervan beschuldigd ‘systematisch desinformatie te verspreiden over de oorlog in Oekraïne en daarmee Rusland te steunen’.
Vrijheid van meningsuiting is dood
De EU beschuldigt Lipp er ook van contact te hebben met Russische troepen in het oosten van Oekraïne als oorlogsverslaggever en het verspreiden van ‘oorlogspropaganda’.
Aan de journalisten, die in het oosten van Oekraïne verslag doen van de oorlog en in Rusland wonen, zijn reisbeperkingen opgelegd en eventuele tegoeden die ze in Europa hebben worden bevroren. Ook mag er geen geld vanuit de EU naar het tweetal worden gestuurd. “Waar maken ze zich druk over? Ik krijg toch elke week een envelop van Poetin?” grapt Lipp.
Voor het eerst houdt de EU haar eigen burgers tegen bij de Europese grens, schrijft Lipp op X. “De vrijheid van meningsuiting in het ‘vrije, democratische Europa’ is dood.”
Lipp neemt juridische stappen:
Wir werden die EU-Entscheidung vor Gericht anfechten! pic.twitter.com/bZyiimLfXK
— Alina Lipp (@Alina_Lipp_X) May 22, 2025
Zo erg is het gesteld
Tegen alle EU-inwoners zegt ze: “De EU sanctioneert journalisten vanwege nieuws. Ze leggen sancties aan mij op omdat ik naar de Donbas ging en liet zien hoe burgers daar worden gedood door Oekraïne met westerse wapens. Volgens de EU brengt mijn kleine Telegram-kanaal de veiligheid en stabiliteit van de EU in gevaar. Wat een onzin.”
De Britse journalist Johnny Miller merkt op dat Alina, wier vader Russisch is, met gevaar voor eigen leven verslag doet in de Donbas en pleit voor vrede in Europa. Ze is een bedreiging geworden voor de oorlogsindustrie, aldus Miller.
“Europa criminaliseert eenieder die pleit voor vrede in Europa. Zo erg is het gesteld. Je zou denken dat we leren van onze geschiedenis. Maar dat doen we niet.”
Over de auteur: Robin de Boer is economisch geograaf. Volg hem hier op Substack.
Blijf op de hoogte & steun onafhankelijke journalistiek
Even voor je naar X gaat
X (voorheen Twitter) toont onze berichten alleen aan ingelogde gebruikers. Als je niet bent ingelogd bij X, krijg je de melding dat @9fornews nog niets heeft gepost — dat klopt niet, ons account is gewoon actief. Log dus in bij X.






Tientallen topsporters krijgen plotseling hartstilstand: wat is er aan de hand?
Het is de hoogste tijd om een revolutie van geluk en liefde te realiseren
Oversterfte nog veel hoger dan oorspronkelijk gedacht: zo erg is het gesteld
Overweldigende opkomst bij hoger beroep huisarts Jan Vingerhoets: ‘Massale aanwezigheid voelde als muur van warmte’
Global warming is de grootste fraude van deze eeuw. Amerikaanse filantroop doorprikt klimaatleugen in 5 minuten
Great Reset-architect Yuval Harari glipt via achterdeur naar binnen bij Bilderberg
Medewerkers Tsjernobyl zagen vlak voor kernramp ‘bovennatuurlijk wezen’. Zo zag het eruit
Komende zomer aangenaam koel met een airco
‘Schokkende mailwisseling’ tussen Jeffrey Epstein en de president en CEO van het World Economic Forum