Buitenland

EU wil stemming over Chat Control er via een spoedprocedure doordrukken, Europarlementariërs slaan alarm

Help mee door deze info met iedereen op je social media te delen!

De stemming over Chat Control hangt als een zwaard van Damocles boven de digitale privacy van honderden miljoenen Europeanen — en het lijkt erop dat de Europese parlementaire spelregels bewust aan de kant worden geschoven om dit omstreden surveillancevoorstel er zo snel mogelijk doorheen te drukken. Europarlementariërs Martin Sonneborn en Sibylle Berg slaan alarm, maar worden stelselmatig genegeerd.

Wat is Chat Control eigenlijk?

Chat Control is de volksnaam voor een Europese verordening die grote technologieplatforms verplicht om alle privéberichten van gebruikers automatisch te scannen op illegaal materiaal, met name op het gebied van kindermisbruik. Klinkt nobeler dan het is. Critici — waaronder privacy-experts, juristen en burgerrechtenorganisaties — wijzen er al jaren op dat het voorstel in de praktijk neerkomt op massasurveillance van de gehele bevolking. Versleutelde communicatie wordt effectief onmogelijk gemaakt, want wie meekijkt, breekt het slot.

---Lees verder na dit advertentieblokje---

Het wetgevingsdossier ligt al geruime tijd bij de Europese instellingen en bevindt zich inmiddels in de tweede lezing. Precies dat laatste detail is cruciaal voor de huidige controverse.

Spoedprocedure die volgens het reglement niet mag

De voorzitter van het Europees Parlement, Roberta Metsola, heeft ingestemd met een spoedprocedure om Chat Control snel in stemming te brengen. Probleem: die spoedprocedure bestaat formeel alleen voor voorstellen in de eerste lezing. Sonneborn wees hier fijntjes op tijdens het plenaire debat in Straatsburg — waarna Metsola zijn microfoon na precies zestig seconden dichtdraaide.

Sonneborn en Berg hadden Metsola al op zaterdag schriftelijk gewaarschuwd dat het doordrukken van Chat Control via een spoedprocedure in strijd is met het parlementair reglement. Haar reactie richting de pers? Dat alles keurig volgens de regels zou verlopen. Een inhoudelijke schriftelijke reactie aan de twee parlementariërs lieten ze vooralsnog achterwege.

Het precedent van Oekraïne-steun: appels met peren

Metsola verwees in haar verweer naar de spoedprocedure die in 2022 werd ingezet voor het Oekraïne-steunpakket. Een vergelijking die mank gaat, aldus Sonneborn. Destijds had de Raad schriftelijk beloofd de tekst van het Parlement letterlijk over te nemen, waardoor de spoedprocedure feitelijk de wil van het Parlement uitvoerde — en dit alles in een oorlogssituatie. Van een vergelijkbare situatie is nu geen sprake. Chat Control is geen oorlogscrisis, en er zijn geen vergelijkbare garanties vanuit de Raad. Het gebruik van het Oekraïne-precedent wordt door critici dan ook gezien als een politieke truc om een omstreden wet er geruisloos doorheen te loodsen.

Zomervakantie als politiek wapen

De timing van de stemming doet wenkbrauwen fronsen. De plenaire stemming is gepland op donderdag — de allerlaatste dag voor het zomerreces. Wie Chat Control wil tegenhouden, heeft een zogenaamde ‘gekwalificeerde meerderheid’ nodig: 361 parlementariërs die tégen stemmen. Dat is al een hoge drempel, maar die drempel wordt nog hoger wanneer een groot deel van de leden al onderweg is naar hun vakantiebestemming. Toeval? Sonneborn plaatst er nadrukkelijk vraagtekens bij. Het ruikt naar een bewuste strategie om weerstand te minimaliseren door het stemmoment zo ongunstig mogelijk te kiezen voor tegenstanders.

Big Tech wint, burger verliest

Mocht Chat Control alsnog worden aangenomen, dan krijgen grote technologiebedrijven — lees: de Amerikaanse techgiganten die de platforms runnen — toestemming om privéberichten van Europese burgers legaal en structureel te doorzoeken. Dat is pikant, want tegelijkertijd claimen diezelfde platforms dat ze onze privacy bewaken. In de praktijk betekent dit voorstel dat overheden en bedrijven samen een systeem bouwen waarmee niemand meer privé kan communiceren.

Privacyorganisaties hebben al herhaaldelijk gewaarschuwd dat dit type wetgeving een gevaarlijk precedent schept — niet alleen in Europa, maar wereldwijd. Als de EU, het continent dat zichzelf graag profileert als hoeder van de digitale grondrechten, massasurveillance normaliseert, volgen anderen.

Democratie onder druk in het hart van Europa

Wat dit dossier zo verontrustend maakt, gaat verder dan privacy alleen. Het gaat om de vraag of het Europees Parlement zijn eigen spelregels nog respecteert. Een parlementsvoorzitter die kritische vragen van leden publiekelijk wegwuift, procedures omzeilt en microfoons dichtdraait: het zijn symptomen van een institutie die het debat vreest. Sonneborn en Berg strijden niet alleen tegen een wet, maar ook voor het principe dat democratische procedures er daadwerkelijk toe doen — ook als dat ongelegen uitkomt voor de meerderheid.

De komende dagen zijn beslissend. Als de spoedprocedure wordt goedgekeurd, belandt Chat Control donderdag op de agenda. Dan is het aan de aanwezige parlementariërs om te laten zien of ze de digitale grondrechten van Europese burgers serieus nemen — of dat ze liever op vakantie gaan.

Blijf op de hoogte & steun onafhankelijke journalistiek

Interessant

4.6 12 stemmen
Artikel waardering

Robin de Boer

Robin de Boer (1983) heeft Economische Geografie gestudeerd aan de Rijksuniversiteit Groningen. Hij is sinds juni 2014 werkzaam als hoofdredacteur van NineForNews.
Aanmelden
Laat het mij weten wanneer er
guest

9 Reacties
Oudste
Nieuwste Meeste stemmen
Inline Reacties
Alle reacties zien
Joop
Joop
1 uur geleden

Eu weg ermee dit nazi gezwel verwijderen en die ongekozen geldbeluste psychopaten
kaalplukken werken doet men niet alleen framen fraude oplichters kijk naar kabouter Timmermans ook iemand die opgesloten dient te zitten.

Iemand die gelooft in een betere wereld
Iemand die gelooft in een betere wereld
1 uur geleden

Paniek, paniek, paniek.
Ze weten dat ze gaan vallen maar kunnen het met hun corrupte hersens nog niet accepteren.
Ze doen alles om de macht te houden, maar ze weten dat het niet gaat lukken.
Sommige dingen zijn nu eenmaal machtiger dan een stel corrupte, hebberige nitwits.

SnappieFvD007
SnappieFvD007
1 uur geleden

Goh, worden ze bang en zien ze in dat steeds meer mensen HUN satanisch spelletje door krijgen?
Maar, alsnog snap ik deze angst dan niet. Want, de bevolking komt toch niet in beweging hoor. Wij halen straks allemaal onze schouders op en ”accepteren” het maar weer. En dat moeten zij denk ik ook wel weten!
In ieder geval, zodra deze wet er doorheen is gedrukt, dan is Whatsapp verwijderd van mijn telefoon. Verder gebruik ik zelf geen social media.

van buiten
van buiten
1 uur geleden

Zijn juli nou zo dom al onze gegevens wat je ook doet op je mobiel laptop of wat dan ook wordt automatisch opgeslagen in de data centrums waar dan ook op deze planeet men weet al alles over je. Juist het kwaad verschuild zich onder het democratisch recht voor geen openbaarheid hier aan te verlenen.

Sjefke
Sjefke
1 uur geleden

Waarom denk je dat al die datacentra’s gebouwd worden?
dat is om een totalitair dictatorial systeem op te zetten.
maar zolang men voetbal kan kijken is er niets aan de hand, toch?

Nummer 4 van FvD Nissewaard
Nummer 4 van FvD Nissewaard
1 uur geleden

Zet die metsola maar even buiten spel. Ze gaat te ver. Fluit haar maar even terug. Dit is niet democratisch. Wie zit hierachter?

t vrijheid
t vrijheid
54 minuten geleden

Steeds meer nazifamilies krijgen een leidinggevende functie in de EU. Ze zijn dus terug zonder oorlog en ondermijnen onze vrijheid onderhuids. De Europese Unie met Napoleon en Adolf Hitler te vergelijken met de NAZI’s. Zij streefden naar een grenzen-loos Europa onder één centraal gezag. Wij worden ervoor verketterd, terwijl premier David Cameron onlangs zonder tegenspraak met de Derde Wereldoorlog kon dreigen als het volk de EU verketterd. Overigens geven de historische feiten zij die het weten volkomen gelijk: de EU is een direct geesteskind van de Nazi’s, die hun plannen hiervoor in diverse boeken en documenten vastlegden en als een houtworm van binnenuit naar hun hand zetten. Wij worden gehouden als vee gecontroleerd en beroofd van alle genotmiddelen om zolang als mogelijk productief te zijn om de rijken nog rijker te maken. In ruil krijgen we net als in de tijd van keizer NERO brood en spelen. De slogan is ‘hou jij ze onnozel wij zullen ze in slaap wiegen’.

 https://www.youtube.com/watch?v=LxUCG3ciulk

t vrijheid
t vrijheid
51 minuten geleden

Het zou dus geen verrassing moeten zijn dat de EU in veel opzichten identiek is aan wat de top van Nazi’s al zo lang geleden planden. Hoeveel politiek-correcte stickertjes daar in Brussel, Londen en Den Haag ook op worden geplakt, het is in de basis inderdaad een ondemocratisch, autoritair en in steeds meer zaken zelfs dictatoriaal geregeerde superstaat geworden, waarin zowel het Europese Parlement als de nationale parlementen alleen nog maar voor de show bestaan. De echte besluiten worden immers genomen door het Europese Politburo in Brussel: de ongekozen Europese Commissie. De EU is precies die extreem bureaucratische, gecentraliseerde en totalitaire federale superstaat geworden die Hitler en andere top Nazi’s voor na de Tweede Wereldoorlog in gedachten hadden. Hun enige misrekening was dat ze die oorlog niet wonnen, maar verloren. Politiek en ideologisch gezien zijn de Nazi’s over hun graf heen echter alsnog met de overwinning aan de haal gegaan. De vlag waaronder dit is gebeurd is enkel niet rood met een witte cirkel met daarin een swastika, maar blauw met een krans van gele sterren.

tfl
tfl
36 minuten geleden

En wie controleert de controleur?
Las laatst dat supermarkten (AH) klanten dossiers aanleggen maar wie controleert de controleur?

https://wnl.tv/2026/04/26/mensen-hebben-geen-privacy-meer-in-supermarkten-ze-maken-een-compleet-profiel-van-je

Back to top button
9
0
We lezen graag je reactie!x