In de YouTube-video “Angst zaaien, gehoorzaamheid oogsten” betoogt Dolf van Wijk dat angst een terugkerend instrument is waarmee overheden en internationale instellingen gedrag van burgers beïnvloeden. In deze aflevering van de reeks Propaganda Patronen worden parallellen getrokken tussen de communicatie rond de coronacrisis en die rond de huidige energiecrisis.
Volgens de maker vertonen beide crises opvallende overeenkomsten in toon en aanpak. In de video worden fragmenten getoond van internationale functionarissen die waarschuwen voor ernstige dreigingen, waarbij een urgente en alarmerende boodschap centraal staat. Deze communicatie is niet alleen informerend, maar ook bedoeld om een bepaalde reactie bij het publiek op te roepen.
Een centraal concept in de video is het zogenoemde problem–reaction–solution-model. Hierbij wordt eerst een probleem of crisis gepresenteerd, gevolgd door een publieke reactie van angst en onzekerheid. Vervolgens worden oplossingen geïntroduceerd die zonder die emotionele context minder draagvlak zouden krijgen. Van Wijk suggereert dat dit patroon zowel tijdens de coronapandemie als in de huidige energiecrisis zichtbaar is.
Met betrekking tot de coronacrisis stelt de video dat de ernst van het virus overdreven is en dat de wereldwijde maatregelen, zoals lockdowns, vooral het gevolg waren van angstgedreven besluitvorming.
Bij de energiecrisis ligt de nadruk in de communicatie opnieuw op dreiging en urgentie, terwijl alternatieve perspectieven en oorzaken onderbelicht blijven.
Daarnaast waarschuwt de maker voor mogelijke toekomstige maatregelen die vergelijkbaar zijn met die tijdens de coronapandemie, zoals beperkingen op mobiliteit en een toename van controlemechanismen. Het gaat hier om een voortzetting van dezelfde beïnvloedingsstrategie.
Van Wijk roept kijkers op om kritisch te blijven, afstand te nemen van emotioneel geladen berichtgeving en zelfstandig informatie te verifiëren. Het herkennen van dergelijke “propagandapatronen” is essentieel om onafhankelijk te kunnen blijven denken, benadrukt hij.
Over de auteur: Robin de Boer is economisch geograaf. Volg hem hier op Substack voor exclusieve content.
Blijf op de hoogte & steun onafhankelijke journalistiek
Even voor je naar X gaat
X (voorheen Twitter) toont onze berichten alleen aan ingelogde gebruikers. Als je niet bent ingelogd bij X, krijg je de melding dat @9fornews nog niets heeft gepost — dat klopt niet, ons account is gewoon actief. Log dus in bij X.






Nieuwe studie: Golf aan MS-gevallen in Frankrijk veroorzaakt door vaccinatie tegen hepatitis B
MIT-wetenschapper vergelijkt mensen die in global warming geloven met sekteleden
Vier recente studies spreken global warming theorie tegen
Ik ben hier gekomen om jullie te verslaan. Kijken: Baudet zet zich af tegen machtige elites
WHO probeert Internationale Gezondheidsrichtlijnen stilzwijgend te wijzigen, BVNL tekent bezwaar aan
VIDEO: We zijn in slaap gesust omdat onze media slaafs de New York Times volgen
Europese Commissie wil coronareispas met JAAR verlengen: ‘Bizar én onnodig’
Toch meerdere verdachten in beeld voor dodelijke schietpartij in Las Vegas. Komt de waarheid ooit boven water?
‘Dit gaat al lang niet meer over een virus, maar over totale controle’