Bij boer Frans loopt het riviertje de Dinkel door zijn achtertuin, net over de grens met Duitsland. Deze rivier passeert een paar keer achter elkaar de grens.
Als je op de kaarten van de waterkwaliteit kijkt, valt op dat die in Duitsland goed is, maar in Nederland niet, terwijl het letterlijk hetzelfde water is. Boer Bram moet in Nederland vijf meter van de slootkant vandaan blijven met bemesten.
🚜Bij #boer Frans loopt de rivier de #Dinkel door zijn achtertuin. Deze rivier passeert een paar keer achter elkaar de Duits-Nederlandse grens. Als je op de kaarten van de #waterkwaliteit kijkt, valt op dat de waterkwaliteit in Duitsland goed is, en in Nederland niet, terwijl het… pic.twitter.com/5Ge8p8Z31W
— 𝒮𝒶𝓃𝓃𝑜🌪 (@Miss_Royal73) January 21, 2026
Vijf keer zo streng
Dezelfde rivier is in Duitsland schoon en “vervuilt” in Nederland. De Duitse overheid heeft de bovengrens vastgesteld op 11,3 mg stikstof per liter water. In Nederland is de grens 2,3 mg stikstof. Dat is vijf keer zo streng.
De hoeveelheid stikstof wordt overigens niet echt gemeten, maar berekend met modellen, die bijvoorbeeld beweren dat boeren de mest in de sloot rijden. “Dat doen we natuurlijk absoluut niet, want we hebben allemaal bufferstroken gekregen,” aldus Bram. “Elk jaar worden onze regels strenger en ze kijken niet eens naar onze verbeteringen.”
Strenger dan nodig
“De absurditeit van de Nederlandse normen en regels voor waterkwaliteit,” reageert voorzitter van de Nederlandse Vakbond Pluimveehouders Bart-Jan Oplaat. “Waarom altijd maar weer strenger dan nodig in Nederland?”
Over de auteur: Robin de Boer is economisch geograaf. Volg hem hier op Substack voor exclusieve content.
Blijf op de hoogte & steun onafhankelijke journalistiek
Even voor je naar X gaat
X (voorheen Twitter) toont onze berichten alleen aan ingelogde gebruikers. Als je niet bent ingelogd bij X, krijg je de melding dat @9fornews nog niets heeft gepost — dat klopt niet, ons account is gewoon actief. Log dus in bij X.





Beroemde UFO-onderzoeker Stanton Friedman overleden. Dit waren zijn meest opmerkelijke uitspraken
De reden waarom het Amerikaanse Congres geen hoorzitting wil houden over de relatie tussen autisme en vaccins
Trump maakt opmerkelijke move: ‘De EU nadert zijn einde’
FDA geeft eindelijk toe dat er kinderen zijn gestorven aan het Covid-vaccin (heeft Rob Jetten al excuses gemaakt?)
Hallucinante beelden: volgens premier Rutte gaat het hartstikke goed met Nederland
Journalist: “Ultieme doel van haviken in Washington is regimeverandering in Rusland”
Foto van 200 meter lange rij bij voedselbank in Amsterdam leidt tot ophef: ‘Verschrikkelijk’
Kennedy zegt dat hij ‘in geen miljoen jaar’ een griepprik zou nemen en dit is waarom
In 2006 werd de griepprikcampagne in Nederland opgeschort na 4 overlijdens, waarom prikken we nu door?