
Journalisten die berichtten over gelekte documenten waaruit blijkt dat Frankrijk medeplichtig is aan de oorlog in Jemen, hangt een gevangenisstraf boven het hoofd.
“Ze willen ons als voorbeeld stellen omdat het voor het eerst is in Frankrijk dat dit soort informatie is gelekt,” vertelde medeoprichter van het journalistieke platform Disclose Geoffrey Livolsi aan The Intercept.
Hij verwees naar een briefing die eigenlijk alleen was bestemd voor de ogen van president Macron en waaruit blijkt dat de overheid het volk heeft voorgelogen over wapens die werden verkocht aan onder meer de Saoedi’s.
Wapenverdrag
Livolso, Disclose-medeoprichter Mathias Destal en verslaggever Benoit Collombat van Radio France kunnen tot vijf jaar gevangenisstraf en een boete van 75.000 euro krijgen, alleen maar omdat ze zonder toestemming geheime documenten hebben ingezien.
De Franse binnenlandse inlichtingendienst DGSI heeft het drietal beschuldigd van ‘het in gevaar brengen van de nationale veiligheid’.
De journalisten werden afgelopen week verhoord nadat ze onlangs een artikel hadden gepubliceerd over de gelekte documenten, die aantonen dat hoge overheidsfunctionarissen wisten dat militair materieel dat werd verkocht aan Saoedi-Arabië en de Verenigde Arabische Emiraten, gebruikt zou gaan worden voor de oorlog in Jemen.
En dat is in strijd met een wapenverdrag uit 2014.
Bloed
De journalisten weigerden vragen te beantwoorden over hun werk en hun bronnen.
De Franse overheid lijkt uit te zijn op bloed, aldus Disclose-advocaat Virginie Marquet.
Minister van Defensie Florence Parly zei namelijk dat het platform ‘alle regels en wetten van ons land’ heeft overtreden.
Waarschuwing
“Dit is een waarschuwing aan het adres van iedere journalist,” zei Marquet. “Steek je neus hier niet in en doe hier geen onderzoek naar.”
Afgelopen maand ondertekenden tenminste 36 Franse media een verklaring waarin ze laten weten dat ze de vervolging van de journalisten afkeuren.
[RT]
‘Grootste demonstraties ooit’ in Mexico
Verkeerslicht gefotografeerd op Mars?
Dorp plant 111 bomen voor elk meisje dat er geboren wordt
Roemeense presidentskandidaat na ‘coup’: ‘Het corrupte systeem heeft haar ware gezicht getoond’
Zijn korte radioflitsen boodschappen van buitenaardse wezens?
Verloskundige: op sommige dagen hebben we meer dode dan levende baby’s
Hoe ruiken aan rozemarijn goed is voor de hersenen
Voormalig CIA-officier waarschuwt: er zijn 1000 “Al Qaida-terroristen” in ons land voor volgende aanval
‘Hier is het bewijs dat Nederland volledig is doorgeslagen!’