Als je last hebt van inflatie zit dat (deels) tussen je oren, beweren economen. ‘Hoe komt het dat veel mensen inflatiepijn ervaren, terwijl de cijfers een ander verhaal lijken te vertellen?’ vraagt de NOS.
Inflatie is een abstract begrip, zegt CBS-hoofdeconoom Peter Hein van Mulligen tegen de staatsomroep. “Mensen letten vooral op de hoogte van de prijs en niet zozeer of iets duurder wordt. Dat je in de supermarkt nog steeds schrikt van hoge prijzen komt niet doordat ze in de laatste maand veel zijn gestegen. Het komt doordat de mensen de prijzen van een paar jaar geleden nog steeds als normaal beschouwen.”
Vandaar dat het begrip inflatie misschien vooral relevant is voor economen, maar voor consumenten telt vooral het prijspeil, denkt hij.
Wat een kul werkelijk
Op sociale media maken mensen gehakt van de uitspraken. “Ik probeer dit te snappen. Echt waar. Wat een kul werkelijk. Ze denken echt dat we blind en doofstom zijn,” reageert advocaat Bart Maes.
De inflatie was recent hoog, en dan gaan we onbewust denken en voelen dat dat nog steeds zo is. Onze hersenen zijn dus gewoon traag, aldus hoogleraar Kim Peijnenburg.
Het staat er echt
“U bent van mening dat het leven duurder wordt en de inflatie te hoog is? Dat klopt uiteraard. Maar volgens de NOS is het slechts ‘een gevoel dat tussen uw oren zit’. Dat komt weer ‘omdat uw hersenen te traag werken’. Het staat er echt. Hoe bizar is dit?” vraagt voormalig Kamerlid Pepijn van Houwelingen.
Journalist Vala van den Boomen voegt toe: “Je hoeft niet op een houtje te bijten, je dénkt alleen maar dat dat zo is. Ik heb ook weleens last van al die ‘experts’ die dit soort onzin verkopen. Maar dat zal wel tussen mijn oren zitten.”
Over de auteur: Robin de Boer is economisch geograaf. Volg hem hier op Substack.






De wetenschap laat ons zien waarom uit de magnetron eten misschien toch niet zo’n goed idee is
Hoe Pieter Omtzigt het zwijgen werd opgelegd over Demmink
Oekraïense president Zelenski geboycot in Zwitserse parlement
Dit slaapmiddel is zo effectief dat het volksvijand nummer 1 werd
Virus versus vrijheid: hoe het gezondheidssocialisme onze samenleving ontwricht
Dracula is baas van de bloedbank: Overheidsadviseurs worden betaald door suikerindustrie
Bill Gates en World Economic Forum smeedden in 2017 plan om te profiteren van de ‘volgende pandemie’
Katale Khor, Aras en de joods-Iraanse gemeenschap (video)
Veel bijval voor Pepijn van Houwelingen, die vandaag voor de rechter stond wegens een meme: ‘Bizar en fout’