De Nederlandse journalisten Michel Spekkers en Stefan Beck vertrokken op zondag 25 december naar Oost-Oekraïne om onder meer de rampplek van vlucht MH17 te bezoeken.
Spekkers heeft naar aanleiding van alle media-aandacht besloten zijn kant van het verhaal te vertellen.
“Aangekomen in het gebied trof ik tot mijn verbazing op diverse plaatsen nog duidelijk herkenbare brokstukken aan,” schrijft hij op zijn website.
Bezaaid
Het lijkt erop alsof het gebied nooit goed is onderzocht omdat het nog altijd bezaaid ligt met stukken van het vliegtuig, voegt Beck toe.
Een woordvoerder van het Landelijk Parket van het OM zei in een reactie:
“Dat daar nu nog steeds van alles gevonden wordt, is logisch. Het toestel kwam in een groot gebied terecht, waar het nu nog steeds onrustig en onveilig is. Dat maakt het bergen lastig.”
Rustig
Dat is volgens Beck onjuist. “In Donetsk was het betrekkelijk rustig. Lokale bewoners vertelden ons dat het al meer dan een jaar geleden is dat de regio voor het laatst werd bestookt.”
De journalisten troffen veel brokstukken aan in schuren en loodsen. Het materiaal lag daar maar en is nooit opgehaald.
“Na een wat langere overweging besloot ik een selectie van brokstukken mee te nemen,” vervolgt Spekkers. “Het ging hierbij vooral om aluminium en plastic onderdelen en een printplaat.”
Botresten
Tussen de onderdelen vond hij ook fragmenten die hem sterk deden denken aan botresten. Hij maakte de afweging om één van de botresten mee te nemen voor nader onderzoek.

“Ik was aangedaan door het feit dat er nog zoveel dingen lagen in het gebied,” benadrukt Spekkers.
Hij kreeg op 6 januari een e-mail van Gerrit Thiry, teamleider van het MH17-onderzoek, over de gevonden spullen.
Vrijwillige overdracht
Thiry wilde de spullen zo snel mogelijk bekijken ‘zodat desgewenst forensisch onderzoek kon worden verricht’.
Spekkers kreeg van hem de bevestiging dat het zou gaan om een vrijwillige overdracht, niet een strafrechtelijke invordering.
Na de landing werd de journalist opgewacht door Thiry en een aantal andere personen.
Afgewezen
Het Openbaar Ministerie ging gelijk over tot inbeslagname van al zijn spullen, waaronder een laptop en drie telefoons, en zijn verzoek om een advocaat werd afgewezen.
Beck werd ondervraagd door mensen die zeiden van de politie te zijn. Hoewel ze zich legitimeerden, was de ondervrager erg bezorgd dat zijn gezicht mogelijk was vastgelegd op camera.
De ondervrager stelde zichzelf voor als Bert, hoewel er een andere naam op zijn pas stond.
Teleurgesteld
“Ik ben teleurgesteld in de handelswijze van het OM,” stelt Spekkers. “Ik kan me ook geheel niet vinden in het door hen uitgegeven persbericht.”
De journalist hekelt daarnaast de manier waarop sommige mediaplatformen en journalisten zonder wederhoor over dit onderwerp publiceerden.
Het is trouwens best angstig hoe makkelijk diverse journalisten ’n bericht van het @Het_OM zonder wederhoor overnemen. Wat klopt er nog wel?
— Michel Spekkers (@spekkers) January 10, 2017
“Hierdoor is in de afgelopen dagen veel ruis ontstaan,” zegt hij. “De misinformatie binnen verschillende media heeft niet meegeholpen.”
Lot
Op het moment van schrijven buigt een rechter-commissaris zich over de inbeslagname. Spekkers heeft zich beroepen op zijn bronbescherming.
If the judge tomorrow approves the seize of our equipmemt by the @Het_OM it will be a slap in the face of press freedom in the Netherlands.
— Michel Spekkers (@spekkers) January 10, 2017
De journalisten vrezen voor het lot van mensen die ze hebben geïnterviewd en waarmee ze hebben samengewerkt.
Vladislav Zelenyj, de fotograaf die met Spekkers afreisde naar de MH17-rampplek, staat bijvoorbeeld vanwege zijn werk in Donetsk te boek als ‘terrorist’.
Blijf op de hoogte & steun onafhankelijke journalistiek
Even voor je naar X gaat
X (voorheen Twitter) toont onze berichten alleen aan ingelogde gebruikers. Als je niet bent ingelogd bij X, krijg je de melding dat @9fornews nog niets heeft gepost — dat klopt niet, ons account is gewoon actief. Log dus in bij X.






Kabinet gaat desnoods kanonnenvoer leveren? Kamervragen ingediend over deze ‘bizarre uitspraak’ van minister Veldkamp
Huisarts schrijft manifest tegen 5G: ‘Kan enorme impact hebben’
Groene Reset: Bill Gates vergelijkt strijd tegen broeikasgassen met ‘wereldoorlog’
Wit-Russische president waarschuwt: ‘Dit is het doel van de coronacrisis’
Kijk: beoogd minister van Asiel noemt Rutte in combinatie met WEF de vijfde colonne en wordt geschorst
Waarom de Sovjets een expeditie naar een koninkrijk in de holle aarde financierden
‘Heel Brussel wordt omsingeld, dit wordt heel groot’
Het internet wordt helemaal kapotgecensureerd door Facebook en Google. Kom in actie voordat het te laat is
Rothschilds vermoordden al 6 Amerikaanse presidenten. Financieel analist doet in dit tv-programma zeer gedurfde uitspraken