De vijf grootste pensioenfondsen van Nederland willen miljarden in de energietransitie steken. De plannen zijn er, al zijn die nog niet heel concreet. De pensioenfondsen beheren gezamenlijk bijna 900 miljard euro aan pensioengeld.
“We willen graag meer betekenen, we willen en kunnen meer investeren in de Nederlandse energietransitie,” schrijven de pensioenfondsen, waaronder ABP.
De pensioenfondsen willen met het nieuwe kabinet een partnerschap aangaan voor de langere termijn en daarmee voorkomen dat een volgend kabinet de plannen wijzigt.
Laat dat goed tot u doordringen
Er is felle kritiek op de plannen. “Politiekje spelen met het geld van werknemers/premiebetalers en gepensioneerden,” merkt oud-politicus en publicist Geert Dales op. “Pensioenfondsen hebben maar één taak: zorgen voor maximaal rendement. En verder de mond houden.”
Oud-Tweede Kamerlid Harm Beertema wijst erop dat het rendement van het belegd vermogen van het ABP in 2022 -17,6 procent was, oftewel -96,9 miljard euro. Dat is bijna -100 miljard euro.
“Laat dat goed tot u doordringen. En altijd weer Paul Rosenmöller van de meest anti-rechtsstatelijke, subversieve partij van allemaal, GroenLinks,” aldus Beertema. “Natuurlijk moeten we naar hem wijzen.”
Gevolgen zijn haast niet te overzien
“Nu sloopt hij met groene waanzin het mooiste pensioenfonds dat we ooit hadden. Hoe kwam hij daar terecht zonder enige financiële expertise? En waarom wordt hij na alle debacles gehandhaafd?” vraagt het oud-Kamerlid.
De gevolgen van de rampen die hij aanricht, zijn haast niet te overzien. Maar het gaat maar door, verzucht Beertema.
Bijdragen aan duurzame koers
Rosenmöller zit sinds 2021 in het bestuur van ABP. De politicus wil graag bijdragen aan de ‘duurzame koers’ van het pensioenfonds.
ABP besloot recentelijk om te stoppen met beleggingen in producenten van fossiele brandstoffen, zoals olie- en gasbedrijven. Die beleggingen zouden veel geld hebben opgeleverd.
Over de auteur: Robin de Boer is economisch geograaf. Volg hem hier op Substack.






Emeritus hoogleraar: de overheid bemoeit zich overal mee, maar heeft er geen bal verstand van
Uitvaartverzorgers spreken zich uit: ‘Ik heb in bijna 34 jaar nooit zoveel plotseling overlijden gezien’
Zorgminister bevraagd over explosie in aantal volledig geprikte vrouwen dat doodgeboren baby krijgt
Meisje (11) filmt bizar dansende vuurbal in de lucht
Zo fabriceert Zembla tweets van ‘online hufters’: ‘Dit is echt shockerend’
‘Unieke gebeurtenis’: 1000 jaar oude ‘lichamen van aliens’ getoond in Mexicaanse Congres
Waar zijn ze bang voor? Duizenden SOLDATEN ingezet bij World Economic Forum
Wist je dat ananassap 5 keer effectiever is dan hoestdrank?
Nederlandse wegen worden klaargemaakt voor tanks: ‘Alarmbellen’