Een duizend jaar oud Angelsaksisch medicijn tegen oogontsteking bevat mogelijk de sleutel voor de bestrijding van de agressieve ziekenhuisbacterie MRSA. Dat is gebleken uit een onderzoek van de Universiteit van Nottingham.
Het recept komt uit het 10e-eeuwse ‘Bald’s Leechbook’, één van de oudste medische manuscripten ter wereld. Christina Lee, expert in Oud-Engels, vertaalde het recept en maakte het brouwsel samen met het team van microbioloog Freya Harrison om te kijken of het daadwerkelijk een antibacteriële werking heeft.
De zalf bleek niet alleen de zwelling op het ooglid te verminderen, maar pakte ook de dodelijke superbacterie MRSA aan. Dat is erg opvallend, aangezien MRSA tegen bijna elk antibioticum resistent is.
“We waren stomverbaasd over de resultaten van onze experimenten,” zei Lee. “We geloven dat modern onderzoek naar ziekte baat kan hebben bij antwoorden en kennis uit het verleden.”
Het middel – bestaande uit knoflook, wijn en maagzuur – werd in de VS getest op stukken huid van muizen die waren besmet met MRSA. Volgens microbiologe Kendra Rumbaugh van de Texas Tech University werkt het middeleeuwse brouwsel beter dan traditionele antibiotica in de aanpak van de superbacterie.
De ingrediënten hadden los van elkaar geen effect, daarom was het cruciaal om de richtlijnen van het middeleeuwse manuscript nauwgezet te volgen. De wetenschappers zeggen dat 90 procent van de ziekenhuisbacterie door het middel werd gedood. Bij MRSA die in laboratoria werd gekweekt, bleef slechts één op de 1000 bacteriecellen in leven.
Door de opvallende uitkomsten van het onderzoek gaan de onderzoekers nu ook negen andere middeleeuwse recepten testen.
[DeMorgen]
Blijf op de hoogte & steun onafhankelijke journalistiek
Even voor je naar X gaat
X (voorheen Twitter) toont onze berichten alleen aan ingelogde gebruikers. Als je niet bent ingelogd bij X, krijg je de melding dat @9fornews nog niets heeft gepost — dat klopt niet, ons account is gewoon actief. Log dus in bij X.






Nispen krijgt legerkazerne die groter is dan het dorp zelf en boeren moeten wieberen: ‘Eén corrupte boel’
Nederlandse overheid laat lukraak mensen van social media gooien en wil daar niks over kwijt: ‘Zeer ernstig’
“Nederlandse mediabedrijven worden gekoloniseerd door superrijken”
Mysterieuze 2,8 miljard jaar oude bollen gevonden in Zuid-Afrika
Mysterieuze sneeuwcirkels verschenen op ijs in Arnhem
Pepijn van Houwelingen roept AIVD op: ‘Complottheorie! Dat mag niet! Doe er wat aan!’
Dit wil je zien: 10-jarige jongen geeft schoolbestuur uitbrander om mondkapjesplicht
Ving Nikola Tesla buitenaardse signalen op? Dit is wat hij ontdekte
Verpleegkundige haalt Covid-prik, sterft en komt in de hel terecht: het was erger dan ze zich kon voorstellen