Het rapport van de Staatscommissie Demografische Ontwikkelingen 2050, dat ertoe leidde dat GroenLinks-PvdA en D66 migratiebeperking gingen steunen, bleek grotendeels gebaseerd op het werk van migratie-expert Jan van de Beek.
Zijn analyse zorgde ervoor dat de commissieleden uiteindelijk inzagen dat de manier waarop we migratie momenteel organiseren op de lange termijn niet houdbaar is.
De commissie kon moeilijk terecht bij reguliere wetenschappers omdat die het ‘moeilijk vonden om pijnlijke vragen aan de orde te stellen’.
Van de Beek rekende eerder tijdens een deskundigenbijeenkomst in de Eerste Kamer voor hoeveel één asielzoeker de schatkist kost.
Wat kost zo’n gelukszoeker nou écht? Migratie-expert Jan van de Beek heeft het doorgerekend en de uitkomst is schrikbarend, de realiteit is dat we dag in dag uit keihard aan het werk zijn om dít waanzinnige asielbeleid te ondersteunen. pic.twitter.com/JXVaAbrKrD
— Ruud✺ (@ruud_1111) February 5, 2026
Dat zijn enorme bedragen
Hij verzamelde een ongelooflijke hoeveelheid microdata van alle Nederlanders. “En dan kom je in 2023 uit op 800.000 euro per asielmigrant,” zei hij in de Senaat. “In werkelijkheid zijn die kosten nog groter.”
Gemiddeld kwamen er over de afgelopen 40 jaar zo’n 20.000 asielmigranten per jaar naar Nederland. Dan kom je uit op 24 miljard euro per jaar, becijferde Van de Beek. “Dat zijn enorme bedragen.”
Rem
“Als er één vorm van immigratie is die echt de bijl aan de wortel van de verzorgingsstaat legt, dan is het asiel. De afgelopen 10 jaar zat van de niet-schoolgaande asielzoekers de helft tot twee derde in de bijstand. Dat zijn verpletterende cijfers. Die kosten zijn echt enorm.”
Als je die verzorgingsstaat in stand wilt houden, zul je daar echt de rem op moeten zetten, benadrukte Van de Beek.
“Het is niet te bevatten dat we hier mee doorgaan. Niet alléén vanwege het geld,” reageert financieel journalist Jean Wanningen.
Over de auteur: Robin de Boer is economisch geograaf. Volg hem hier op Substack voor exclusieve content.
Blijf op de hoogte & steun onafhankelijke journalistiek
Even voor je naar X gaat
X (voorheen Twitter) toont onze berichten alleen aan ingelogde gebruikers. Als je niet bent ingelogd bij X, krijg je de melding dat @9fornews nog niets heeft gepost — dat klopt niet, ons account is gewoon actief. Log dus in bij X.






Wetenschappers verbijsterd door mysterieuze blauwe flitsen uit diepe ruimte
Zo reageert De Jonge op kritische vragen over het coronavaccin
Perioden van eb en vloed tijdens het Ascentieproces
Kritische corona-arts Jan Vingerhoets staat op 1 augustus tegenover de Staat: ‘Dit gaat om iets veel groters’
7 driedubbel geprikte Duitsers raken in Zuid-Afrika ‘besmet’ met omikron
Nieuwe kabinet blijft doorgaan met afbreken van zorg: ‘Vierde Ruttevariant is zeer gevaarlijk voor volksgezondheid’
Poetin: “Rusland wordt grootste leverancier van gezond biologisch voedsel ter wereld”
CBS heeft ‘geheim tweede register’ met vaccinatiegegevens: ‘Is dit de smoking gun?’
GroenLinks-mevrouw onder vuur omdat ze vuurkorven wil verbieden: ‘Hou op met die onzin’