
Een team entomologen van de Universiteit van Illinois heeft een mogelijk verband gevonden tussen glucose-fructosestroop en de bijensterfte.
Sinds 2006 doen imkers melding van de bijenverdwijnziekte. Veel landen, waaronder ook Nederland en België, hebben last van de mysterieuze verdwijning van bijen.
Het is een fenomeen waarbij alle bijen van een bijenvolk plotseling verdwijnen. Als mogelijke oorzaken van het verdwijnen van de bijen worden genoemd: de varroamijt, virussen, stress, ondervoeding, bepaalde pesticiden en straling van mobiele telefoons.
Honing
Het nieuwe onderzoek, dat is gepubliceerd in het tijdschrift Proceedings of the National Academy of Sciences, linkt de bijenverdwijnziekte aan glucose-fructosestroop, dat imkers de bijen voeren omdat hun eigen voedselbron, honing, van ze wordt afgenomen.
In de jaren zeventig begon men bijen glucose-fructosestroop te voeren nadat uit onderzoek was gebleken dat hier geen risico’s aan zouden kleven. Sinds die tijd zijn er nieuwe pesticiden ontwikkeld, waarvan resten in de glucose-fructosestroop terechtkomen. Deze pesticiden blijken het immuunsysteem van de bijen te verzwakken.
Doordat de bijen in plaats van honing glucose-fructosestroop krijgen, worden ze niet blootgesteld aan stoffen die helpen bij het bestrijden van gifstoffen, zoals in pesticiden.
P-coumarine
De onderzoekers ontdekten dat het immuunsysteem van bijen wordt versterkt wanneer ze worden blootgesteld aan het enzym p-coumarine. P-coumarine wordt gevonden in de pollen, niet in de nectar, en belandt indirect in de honing door aan de poten van de bijen te blijven kleven terwijl ze bloemen bestuiven.
De bijen hebben de belangrijke enzymen in de natuurlijke honing nodig zodat ze beter bestand zijn tegen gifstoffen, aldus de onderzoekers. Door de honing van de bijen af te nemen en de insecten in plaats daarvan glucose-fructosestroop te voeren, wordt volgens de studie het afweersysteem verzwakt. Daardoor zijn ze extra kwetsbaar voor gifstoffen die bedoeld zijn om andere insecten te doden.
Bron: Phys.org
Gerelateerd:
- Zelfmedicatie in het dierenrijk
- Meer dan honing (video)
- Bijengif kan hiv vernietigen
- Zijn neonicotinoïden een gevaar voor de gezondheid?
- Bloemen en bijen communiceren via elektrische velden
Zojuist van start gegaan: een gecoördineerde witwasactie van het grootste en schadelijkste experiment ooit
Frans parlement stemt in met 2G: ‘Digitale surveillancestaat met sociaal kredietsysteem moet er komen’
Partij Van Haga vraagt aandacht voor steeds groter wordende olifant in de kamer: ‘Dit is een kwalijke zaak’
Twee mysterieuze en complexe graancirkels verschijnen vlak bij elkaar
Uitvinder mRNA-vaccintechnologie: het lijkt erop dat het worstcasescenario gaat uitkomen
Volle goedkeuring Pfizer-prik is ‘onwettig’, Amerikaanse medicijnwaakhond ‘begaat misdaden’
Voormalig CIA-analist: dit is de echte reden waarom westerse landen Oekraïne blijven steunen
Overweldigende respons op project voor leylijnen
In Canada plegen mensen euthanasie omdat ze geen geld hebben voor een huis