Tijdens het debat over het referendum heeft de Eerste Kamer zich gedragen als het schoothondje van premier Rutte. Dat stelt historicus Frank Ankersmit in de Volkskrant.
Vroeger werden de leden van de Eerste Kamer gekozen door de koning. De Kamerleden, voornamelijk mensen van adel, deden braaf wat de koning van hen verwachtte.
Onlangs kreeg de Staatscommissie-Remkes van de regering de opdracht om te kijken of de Eerste Kamer nog bestaansrecht heeft.
Tegen de wens
Twee wetsvoorstellen die pas behandeld zijn waren een goede lakmoesproef: de afschaffing van het referendum, tegen de wens van de meeste kiezers, en de gemeentelijke herindeling.
Rutte zei dat hij niet steeds wil zoeken naar ‘geitenpaadjes’ als de uitslag van een referendum anders uitpakt dan verwacht.
De Eerste Kamer werd opgeroepen de behandeling van het wetsvoorstel over het referendum uit te stellen, maar vond het allemaal wel best en stemde ermee in, merkt Ankersmit op.
Aantoonbare leugens
De Senaat werd daarnaast ingelicht over aantoonbare leugens in het wetsvoorstel over de gemeentelijke herindeling, maar accepteerde het alsnog.
Beide wetsvoorstellen werden verdedigd door minister Ollongren. “Zij is tot niet meer in staat dan het eindeloos herhalen van wat haar ambtenaren haar hebben aangeleverd,” stelt Ankersmit.
Gefaald
“Geen wonder dat mevrouw Ollongren de minst populaire minister is van Rutte III,” vervolgt hij. “Het is pijnlijk, treurig en zorgelijk.”
De Senaat heeft volgens hem gefaald met deze lakmoesproeven. Hij concludeert dat ons land beter af is zonder Eerste Kamer dan met een tandeloze Eerste Kamer.
Foto: CC0 Creative Commons






De wereldwijde politieke revolutie is nog maar net begonnen. Nigel Farage waarschuwt de elite
Wereldwijd massale protesten tegen Monsanto. En wat zeggen de media hierover?
Build Back Better: ‘Onder het mom van coronahulp wordt Nederlands belastinggeld gebruikt om democratie af te breken’
De wereldwijde schade door de prik is erger dan je denkt
Aanslag Brussel gewoon mislukt. Hebben stoere militairen dit voorkomen of worden we weer eens voorgelogen?
Op deze manieren zoeken wetenschappers naar tijdreizigers
Vonden wetenschappers vliegende schotel op de zeebodem?
Sigrid Kaag: ‘Met trots kijk ik terug op wat is bereikt’
Bizar mysterie rond dood 27-jarige Amerikaanse sportheld. Wat heeft dit geheime genootschap hiermee te maken?