De geluidsoverlast die de scheepvaart veroorzaakt leidt tot stress bij walvissen. Dat is nu voor het eerst bewezen aan de hand van walvisuitwerpselen.
Vanwege de scheepvaart zijn de oceanen de laatste eeuw een stuk luidruchtiger geworden. Het sonarsysteem van de Amerikaanse marine om onderzeeërs te volgen stelt walvissen volgens milieugroepen bloot aan 200 miljard keer zoveel geluidsvervuiling dan normaal.
De walvissen kunnen het kabaal deels omzeilen door harder te roepen, maar tot voor kort was niet bekend in hoeverre de geluidsoverlast bij de dieren zorgt voor stress. De studie is gepubliceerd in Proceedings of the Royal Society B.
Lager
Rosalind Rolland van het New England Aquarium in Boston in de staat Massachusetts en haar collega’s gebruikten uitwerpselen van noordkapers (Eubalaena glacialis) om het gehalte van stresshormonen te meten.
Tot twee dagen na de aanslagen van 9/11 was er geen scheepsverkeer in de Fundybaai in Canada en het onderwatergeluid nam af met zes decibel. Gedurende die periode was het gehalte van glucocorticoïden in walvissen lager dan in metingen die gedurende de maand september in de jaren daarna zijn verricht.
Als deze walvissen lijden aan chronische stress kan het verklaren waarom ze moeite hebben zich voort te planten, merkte Patrick Miller van de Universiteit van St Andrews in Schotland op.
Bron: Newscientist.com
Blijf op de hoogte & steun onafhankelijke journalistiek
Even voor je naar X gaat
X (voorheen Twitter) toont onze berichten alleen aan ingelogde gebruikers. Als je niet bent ingelogd bij X, krijg je de melding dat @9fornews nog niets heeft gepost — dat klopt niet, ons account is gewoon actief. Log dus in bij X.





Anticrisiswapen van Spaans dorp: utopia (video)
‘Staatsbanditisme’: Amerika rooft grote hoeveelheden olie in Syrië. Deze satellietfoto’s bewijzen het (en zoveel levert het op)
Boerin slaakt noodkreet: van dit verhaal gaan je nekharen recht overeind staan
Gideon van Meijeren pakt minister van Justitie stevig aan: ‘Dat is een politiestaat!’
Geen bewijs voor agressieve plannen Iran. Britse generaal doet opvallende uitspraken (en steekt spaak in wiel van oorlogshaviken)
Israëlisch bedrijf teelt cannabis waar je niet high van wordt
Luchtvaartautoriteiten voeren stilletjes grote verandering door: ‘We moeten ons ernstig zorgen maken’
BBC-documentaire: “Neerhalen van MH17 was het werk van de CIA en Oekraïense geheime dienst”
‘Lekker op vakantie’ en toch diep bezorgd? Koningspaar onder vuur om boodschap aan Nepal