Veel Zuid-Afrikanen sluiten voor de aanschaf van een woning of een auto een lening af bij de bank. Maar is de bank wel eigenaar van die lening?
Securitisatie is een financiële techniek waarbij activa worden samengevoegd en verkocht als verhandelbare securities (effecten).
Veel bedrijven en banken gebruiken securitisatie om de huidige waarde van toekomstige kasstromen direct te realiseren. Doordat de activa worden verkocht aan derden is het onderpand niet langer eigendom van de financiële instelling.
Groepsvordering
In Zuid-Afrika verkopen banken deze activa aan buitenbalansvehikels, vennootschappen die slechts voor een enkele transactie worden opgericht en gebruikt, die ze weer verkopen op de Johannesburg Securities Exchange en obligatiemarkten.
Diverse huiseigenaars hebben onlangs een groepsvordering aangespannen tegen de Reserve Bank (foto), de centrale bank van Zuid-Afrika, en vier andere grote banken. In de meeste gevallen gaat het om mensen die dreigen hun huis kwijt te raken.
Misleiden
Zij stellen dat de bank niet het recht heeft om beslag te leggen op de woning of de auto, omdat de lening is verkocht aan een derde partij. Volgens de huiseigenaars is de lening daardoor niet langer eigendom van de bank.
De studie Securitisation – A Conspiracy of Silence (pdf) omschrijft securitisatie als een duister proces dat Zuid-Afrikaanse banken gebruiken om mensen te misleiden door hun leningen samen te voegen en te verkopen op de effectenbeurzen en obligatiemarkten. Juridisch experts zeggen dat de bank niets meer te zeggen heeft op het moment dat de lening is doorverkocht.
Het blijkt dat de vier grote banken in de meeste gevallen doen alsof het onderpand nog van hun is. Ze hebben voorts ten onrechte beslag laten leggen op duizenden woningen.
Bron: Sabc.co.za
Gerelateerd:
- ‘Bankenstelsel is een grote zwendelarij’ (video)
- Senator VS: ‘Waarom worden criminele bankiers niet opgesloten?’
- ‘Alles is doorgestoken kaart’
- ‘Het financiële stelsel is een tumor’
- ‘Financiële crisis veroorzaakt door cokesnuivende bankierselite’
Blijf op de hoogte & steun onafhankelijke journalistiek
Even voor je naar X gaat
X (voorheen Twitter) toont onze berichten alleen aan ingelogde gebruikers. Als je niet bent ingelogd bij X, krijg je de melding dat @9fornews nog niets heeft gepost — dat klopt niet, ons account is gewoon actief. Log dus in bij X.






UFO-partij gaat voor tientallen zetels
Ollongren en Rutte wisten in 2022 al wie achter opblazen Nord Stream zat, maar logen daarover tegen de Kamer
Lichaamscellen beginnen massaal te resoneren naar 528 Hz
Leidse wetenschapper promoveert op elfen
Duitse professor: Meest mysterieuze ster wordt mogelijk zwakker door aliens
Tijdschrift waarschuwt voor gevolgen van asbest in ons drinkwater
Het associatieverdrag met Oekraïne is een regelrechte ramp gebleken. Dit is wat het ons heeft opgeleverd
MSN vestigt aandacht op holle aarde (video)
200.000 jongeren kunnen vanaf nu worden opgeroepen voor dienstplicht: ‘De geesten worden rijp gemaakt’