Er is een wetenschappelijk verband tussen gratis geld en minder criminaliteit, hogere economische groei, meer emancipatie, minder tienerzwangerschappen en betere schoolprestaties. Dat zegt historicus Rutger Bregman.
Meer dan twee eeuwen geleden schreef Thomas Paine erover in zijn boek ‘Agrarian Justice’ en nu lijkt het eindelijk zo ver. Het basisinkomen zou een vloer moeten zijn waarmee de armoede wordt uitgeroeid en iedereen de kans krijgt om iets van zijn leven te maken.
Er zijn tientallen landen die al werken met gratis geld. Brazilië heeft Bolsa Família (bereik: 25 miljoen inwoners) en Mexico heeft Oportunidades (bereik: 25 miljoen inwoners). In steeds meer landen ontstaat een geheel nieuwe verzorgingsstaat waarbij de armen niet door allerlei hoepels hoeven te springen.
Zullen mensen gaan luieren als ze een basisinkomen krijgen? Volgens Bregman blijkt in de praktijk het tegenovergestelde. Tijdens experimenten met duizenden deelnemers in de VS en Canada bleek dat mensen soms minder betaald gaan werken, maar dat dit vrijwel altijd gecompenseerd wordt met meer scholing of vrijwilligerswerk. Uit onderzoek van de Wereldbank blijkt dat mensen aan de onderkant zelfs meer gaan werken zodra je ze uit de armoede haalt.
Uit een studie van het ministerie van Volksgezondheid blijkt dat iedere euro die je investeert in een dakloze twee tot drie keer wordt terugverdiend met besparingen op zorg, politie en justitie.
In veel Nederlandse gemeenten wordt gespeeld met het idee van een onvoorwaardelijke bijstand. Volgens Bregman niet erg verwonderlijk, ‘want een slechter systeem dan het huidige valt moeilijk te bedenken’.
“We geven miljarden uit aan het dresseren van werklozen, terwijl uit wetenschappelijk onderzoek blijkt dat menig cursus van het UWV de werkloosheid juist verlengt,” aldus Bregman.
Boek: Gratis geld voor iedereen
[NRC]
Blijf op de hoogte & steun onafhankelijke journalistiek
Even voor je naar X gaat
X (voorheen Twitter) toont onze berichten alleen aan ingelogde gebruikers. Als je niet bent ingelogd bij X, krijg je de melding dat @9fornews nog niets heeft gepost — dat klopt niet, ons account is gewoon actief. Log dus in bij X.





‘Wij verwachten dat de oversterfte dit jaar met 5000 procent gaat stijgen’
Ambassadeur vergelijkt Merkel met Hitler: ‘Zijn droom is uitgekomen!’
Raadselachtige mummies uit Nazca zijn echt. Wetenschapper spreekt zich uit
Filmpje: Media doen verslag van ‘extreemrechts geweld’ in Engeland, maar worden dan ingehaald door de realiteit
Beter dan chemotherapie: kurkuma doodt kanker in plaats van patiënten
Kijk: ZEVEN zonnen verschijnen in de lucht boven China
Sonarverbod maakt einde aan massale stranding van walvissen
Op zondag 10 december vond in Karlsruhe een ongekende en zeer bijzondere gebeurtenis plaats
Bijen kunnen ’tijd terugdraaien’ en verjongen