Voordat honing werd verkocht in winkels, werd rauwe honing al duizenden jaren gebruikt tegen infecties. Maar wat is de sleutel tot de antimicrobiële eigenschappen van honing?
Onderzoekers van de Universiteit van Lund in Zweden hebben een unieke groep van 13 melkzuurbacteriën in verse honing gevonden. Deze honing is afkomstig uit de honingmaag van bijen.
De melkzuurbacteriën blijken verschillende ziekteverwekkers uit te schakelen, waaronder meticilline-resistente Staphylococcus aureus (MRSA), Pseudomonas aeruginosa en vancomycine-resistente Enterococcen (VRE). Ook werd een combinatie van verschillende melkzuurbacteriën en honing aangebracht op hardnekkige open wonden bij paarden, die hierdoor goed genazen.
Volgens de onderzoekers kunnen de melkzuurbacteriën een goed alternatief zijn voor antibiotica omdat ze de juiste antistoffen tegen schadelijke bacteriën aanmaken. Antibiotica zijn vaak enkel effectief tegen een bepaald soort bacterie of een kleine groep bacteriën.
De melkzuurbacteriën beschermen de bijen en hun honing al miljoenen jaren tegen schadelijke micro-organismen. Supermarkthoning bevat geen levende melkzuurbacteriën, waardoor veel van de unieke eigenschappen verloren zijn gegaan, aldus professor Tobias Olofsson.
De onderzoeksresultaten zijn belangrijk omdat honing in ontwikkelingslanden gemakkelijk te verkrijgen is. Daarnaast hebben westerse landen steeds meer te kampen met antibioticaresistentie.
Blijf op de hoogte & steun onafhankelijke journalistiek
Even voor je naar X gaat
X (voorheen Twitter) toont onze berichten alleen aan ingelogde gebruikers. Als je niet bent ingelogd bij X, krijg je de melding dat @9fornews nog niets heeft gepost — dat klopt niet, ons account is gewoon actief. Log dus in bij X.






Pim van Lommel maakte veel los met zijn boek over bijna-doodervaringen. Hij laat nu zien wat het teweeg heeft gebracht
‘We staan aan de vooravond van de confiscatie van een groot gedeelte van het bezit van de Nederlander’
Ik werd misbruikt door zeer machtige mensen. Slachtoffer kindermisbruik spreekt zich uit over VIP-pedonetwerk
Nieuwe boosterronde in aantocht, propaganda draait op volle toeren: ‘Ze zullen de druk opvoeren’
“Vondst vloeibaar water op Mars is onderdeel van complot”
Europarlementariër over plannen van Klaus Schwab: ‘Dit is een schande en moet stoppen’
2 ministers ‘roeien vlak voordat ze definitief weggaan nog even de hele landbouw en visserij uit’
Pepijn van Houwelingen doet ontdekking over kwaliteitscontrole Pfizer-vaccins: ‘Goh, dat is interessant!’
Deze totalitaire oproepen nimmer vergeten: ‘Het was schadelijk en schandelijk’