
Aan de ene kant worden er steeds meer bonussen uitgedeeld, maar aan de andere kant moet er steeds meer worden bezuinigd. De toenemende ongelijkheid in de samenleving zorgt voor een groeiend gevoel van onbehagen onder de bevolking.
Financieel geograaf Edward Engelen pleit voor drastische hervormingen binnen de financiële sector, maar er verandert weinig. Banken blijven succesvol lobbyen tegen nieuwe regels en politici houden zich vooral bezig met dagkoersen. Burgers voelen zich machteloos en raken steeds minder geïnteresseerd in de politiek. Waar blijft de opstand?
Stemmen heeft steeds minder zin, omdat gekozenen de belangen van de kiezer steeds minder op het netvlies hebben. In Brussel zorgt een leger van 15.000 lobbyisten ervoor dat de burger niet centraal wordt gesteld. De macht van democratisch gekozen parlementen valt steeds meer in handen van het bedrijfsleven en internationale instituties.
De Belgische schrijver David van Reybrouck constateerde enkele jaren geleden dat de democratie in zijn land er slecht aan toe is. Hij organiseerde een burgerforum om meer aandacht te vragen voor wat de burgers willen. Door de vastgelopen formatie na de verkiezingen in 2010, besefte Van Reybrouck dat België tegen de grenzen van de democratie aanbotste.
Razendsnelle communicatie werkt verlammend voor de politiek. De democratie is aan het verworden tot de dictatuur van de verkiezingen, aldus Van Reybrouck.
Bekijk hieronder de aflevering ‘We zijn het zat!’ van Tegenlicht:
[VPRO]
Tweede schandaal New York Police Department in week tijd
Arts waarschuwt voor nieuwe coronawet: ‘Dit mogen we niet laten gebeuren’
“Sonia, het is je tijd nog niet, ga terug naar je kinderen”
Amazonestam maakt 500 pagina’s dikke encyclopedie over traditionele geneeskunde
Geen wappietaal meer: er komt een limiet op de hoeveelheid digitale euro’s die je mag bezitten
Uitvaartverzorgers kampen met nieuw fenomeen: ‘Het gaat maar door’
Kijk: Bill Gates begint behoorlijk te stamelen als hij een lastige vraag krijgt
Fabrikanten misleiden met stevia
Overwinning: Monsanto Protection Act komt te vervallen