Een team van de Yale-universiteit heeft de hulp van helderzienden ingeschakeld in een poging stemmen in het hoofd beter te leren begrijpen.
De onderzoekers kwamen tot de ontdekking dat paragnosten dezelfde soort stemmen horen als mensen die gediagnosticeerd zijn met schizofrenie. Er zijn echter enkele belangrijke verschillen: helderzienden zien de stemmen meestal als positief, behulpzaam en beheersbaar, zo blijkt uit een nieuwe studie in het tijdschrift Schizophrenia Bulletin.
“We weten al enige tijd dat mensen stemmen kunnen horen – soms vaak – en daar niet voor hoeven te worden behandeld,” zei hoofdonderzoeker Albert Powers. Eén op de 25 mensen hoort continu stemmen, terwijl tot wel 40 procent van alle mensen op een bepaald moment in hun leven stemmen zal horen. De meesten van hen leiden echter niet aan een mentale aandoening.
Helderhorende
“Door te kijken hoe helderzienden ervaren hoe het is om stemmen te horen, kunnen wij belangrijke inzichten krijgen in de reden waarom ze zo goed kunnen functioneren,” zei Powers.
De wetenschappers bestudeerden een groep helderhorende paragnosten, die naar eigen zeggen dagelijks boodschappen krijgen. Er bleken weinig verschillen te zijn tussen helderzienden en patiënten met schizofrenie, hoewel de patiënten het horen van stemmen vaker zagen als iets negatiefs.
Door de ervaringen van helderzienden te vergelijken met die van mensen met schizofrenie en een controlegroep hebben de onderzoekers naar eigen zeggen ontdekt waarom de groep paragnosten beschermd wordt.
Controle
“Deze individuen hebben veel meer controle over de stemmen,” zei professor Philip Corlett. “Ze zijn ook meer bereid er op te reageren en stellen dat de stemmen een positieve of neutrale invloed op hun leven hebben. We denken dat deze groep ons veel zal leren over de stemmen.”
De onderzoekers zeggen dat de benadering misschien ongewoon is, maar gerechtvaardigd is omdat aandoeningen als schizofrenie erg lastig te behandelen zijn. Lastige problemen behoeven een creatieve en soms onorthodoxe aanpak, aldus Corlett.
[Yale]
Blijf op de hoogte & steun onafhankelijke journalistiek
Even voor je naar X gaat
X (voorheen Twitter) toont onze berichten alleen aan ingelogde gebruikers. Als je niet bent ingelogd bij X, krijg je de melding dat @9fornews nog niets heeft gepost — dat klopt niet, ons account is gewoon actief. Log dus in bij X.






UFO gefilmd boven Spijkenisse: “Vervormt in de lucht”
Advocaat wil dat financiële belangen en verdiensten van Osterhaus, De Jonge, Kuipers en Koopmans openbaar worden
Verbazing om uitspraak Jaap van Dissel: ‘We gaan het pas vergeten als alle verantwoordelijken achter de tralies zitten’
‘Vaccinpaspoort is niet tijdelijk en heeft niets met corona te maken, trap er niet in’
Viroloog: ‘Ik ga bewijzen dat coronavirus door mensen gemaakt is’
De smartphone beschadigt je brein, en kinderen krijgen er een bochel van
Oud-commandant der strijdkrachten Dick Berlijn vindt dat we moeten nadenken over herinvoering dienstplicht
Top-epidemioloog doet explosieve bewering over het ‘vaccin’
Een betere wereld creëren, hoe? 7 tips (plus GRATIS cadeau)