Veel Nederlanders zijn ervan overtuigd dat de overheid alles volgt wat we op internet doen. Een opvallend groot aantal van ons gelooft in complottheorieën, zo blijkt uit een online onderzoek dat Quest in samenwerking met sociaal psycholoog Jan-Willem van Prooijen van de Vrije Universiteit Amsterdam heeft gedaan.
Er deden ruim 3800 mensen mee aan het onderzoek. Deelnemers kregen 20 gangbare samenzweringstheorieën voorgelegd. Een vijfde van de ondervraagden denkt dat het Witte Huis achter de aanslagen van 11 september 2001 zat. Liefst 38,2 procent gelooft dat de farmaceutische industrie allang ernstige ziektes kan genezen, maar die kennis achterhoudt om zo meer medicijnen te kunnen blijven verkopen.
Nog eens 38 procent van de mensen denkt dat de overheid en de media met elkaar afspraken maken over welk nieuws naar buiten mag worden gebracht en op welke manier. Meer dan een derde van de deelnemers, 34,7 procent, zegt dat er allang een gratis energiebron is, maar dat de olie-industrie probeert dit geheim te houden.
Een vijfde van de ondervraagden gelooft in een geheime wereldregering of geheime organisatie (Illuminati) die achter de schermen aan de touwtjes trekt.
Volgens Van Prooijen komt complotdenken voort uit een behoefte om sociale gebeurtenissen te begrijpen en te verklaren. “Een behoefte die vooral aangewakkerd wordt in bedreigende, onzekere situaties, zoals na een terroristische aanslag of een natuurramp,” zei hij. “Een complottheorie begint meestal met een simpele aanname: de officiële verklaring klopt niet, de overheid zal er vast achter zitten. De behoefte aan het aanwijzen van een zondebok zit nu eenmaal ingebakken in de mens.”
Ben jij een complotdenker? Doe hier de test!
[Quest]
Blijf op de hoogte & steun onafhankelijke journalistiek
Even voor je naar X gaat
X (voorheen Twitter) toont onze berichten alleen aan ingelogde gebruikers. Als je niet bent ingelogd bij X, krijg je de melding dat @9fornews nog niets heeft gepost — dat klopt niet, ons account is gewoon actief. Log dus in bij X.





Zo wordt ons coronabeleid gemaakt: ‘verzin maar wat argumenten’ om mensen onder de duim te houden
12 keer gebruikt NRC het woord radicaal om lezers ervan te overtuigen dat Eva Vlaardingerbroek steeds radicaler wordt
Volgens de NOS blokkeren ’tientallen’ trucks het centrum van Ottawa. Kijkt u even mee?
Historisch vonnis: Italiaanse rechter vernietigt schorsing van niet-gevaccineerde psycholoog
Eén van de dodelijkste dagen in de geschiedenis van Texas: bloedbad in winkelcentrum. Dit zeggen getuigen over de ‘3 tot 4’ schutters
Statisticus luidt alarmklok bij parlementsleden: ‘Heel bizar, een grof schandaal!’
Explosief interview: ‘Er sterven geen mensen meer aan het virus’
Experts laten geen spaan heel van onderzoek UMC Utrecht over COVID-19-vaccinaties: ‘Wat een treurigheid’
Pas op voor de hond! Heeft jouw huisdier een microchip?