D66 gaf meer dan 1,8 miljoen euro uit aan de mediacampagne, blijkt uit data van Nielsen. De partij behaalde 26 zetels, wat neerkomt op een slordige 70.000 euro per zetel.
Ter vergelijking: FVD gaf 33.000 euro uit, een fractie van het D66-bedrag.
De prijs van een zetel is opvallend genoeg omgekeerd evenredig aan de media-aandacht die een partij gratis weet te krijgen, merkt Max von Kreyfelt op in een nieuwe column.
Dit zet toch wel enorm aan het denken. Is dit de toekomst? Worden verkiezingen gekocht? pic.twitter.com/5fauGZCEl2
— Paul Cliteur (@paulcliteur) October 30, 2025
Kiezer mag stemmen, maar podium is allang afgehuurd
Een partij als D66 investeert zwaar in reclame, maar hun boodschap verschilt nauwelijks van de politieke toon in publieke omroepen en grote kranten. De investering koopt dus vooral continuïteit van beeldvorming. FVD daarentegen doet het met minimale budgetten en moet vertrouwen op sociale media, eigen kanalen of directe interactie. Ze worden zichtbaar ondanks, niet dankzij, het systeem, benadrukt Von Kreyfelt.
“De kiezer mag stemmen, maar het podium waarop hij kijkt is allang afgehuurd.”
Dit zet toch wel enorm aan het denken, zegt emeritus hoogleraar Paul Cliteur. “Is dit de toekomst? Worden verkiezingen gekocht?”
Gigantische verschuiving
Daar lijkt het op, reageert columnist Sander Sassen. “Zelden zo’n gigantische verschuiving gezien terwijl het sentiment onder de bevolking aanvankelijk toch iets anders liet zien. Is de Nederlander daadwerkelijk zo goedgelovig? Op het kinderlijk naïeve af? Of speelt er meer?”
Data-analist Wouter Aukema zette de meest recente uitslagen af tegen de aandacht die iedere partij kreeg op de website van de NOS afgelopen oktober:
Oke, hier nogmaals de meest recente uitslagen (links, gesorteerd op het aantal zetels in -let op-: 2023)
Rechts de AANDACHT die iedere partij kreeg op de website van de @NOS afgelopen oktober.
Nu kijk ik zelf geen TV (behalve soms Natgeo of Discovery), maar ik ben enorm… https://t.co/jKRbbCkjrM pic.twitter.com/VfeHhTHJRi
— Wouter Aukema (@waukema) October 30, 2025
Over de auteur: Robin de Boer is economisch geograaf. Volg hem hier op Substack.
Blijf op de hoogte & steun onafhankelijke journalistiek
Even voor je naar X gaat
X (voorheen Twitter) toont onze berichten alleen aan ingelogde gebruikers. Als je niet bent ingelogd bij X, krijg je de melding dat @9fornews nog niets heeft gepost — dat klopt niet, ons account is gewoon actief. Log dus in bij X.




Groene Reset: Bill Gates vergelijkt strijd tegen broeikasgassen met ‘wereldoorlog’
Hulleman en Van Rijswijk: zo nemen overheid en banken jullie allemaal in het ootje
Het lijkt erop dat onze technologie ver achterloopt. Piloot die UFO achternazat wil openheid, en wel om deze reden
Jensen: dít is de waarheid over de mysterieuze Elon Musk
De wereld verandert door je voorbeeld, niet door je mening
Tienduizenden artsen: lockdowns schadelijk voor gezondheid
110 jaar cel voor financieel specialist
Arts: ‘We worden geterroriseerd met een onzichtbaar, imaginair virus’
‘Dit PVV-kabinet faciliteert massa-immigratie, wat een farce’