Weerbaarheid van de democratische rechtsstaat: dat klinkt misschien geruststellend, maar achter dit beleidsplan schuilt volgens FVD-Kamerlid Gideon van Meijeren een gevaarlijk pakket aan maatregelen dat de overheid juist méér macht geeft over burgers — en critici de mond snoert. Tijdens een stevig plenair debat in de Tweede Kamer deze week legde Van Meijeren haarfijn uit waarom hij het kabinetsplan ziet als een bedreiging voor de democratie, in plaats van een bescherming ervan.
Wie de democratie en rechtsstaat wil versterken, zou burgers beter in staat stellen om de zittende macht te controleren. Referenda, een gekozen burgemeester. Het vrije woord beschermen.
---Lees verder na dit advertentieblokje---Dit kabinet doet het tegenovergestelde. @gideonvmeijeren waarschuwt voor een zorgelijke trend. De reflex van de Kamer? Méér toezicht op dissidente stemmen.
— Forum voor Democratie (@fvdemocratie) November 4, 2026
Een plan dat meer vragen oproept dan antwoorden geeft
Minister Heerma heeft zichzelf als prioriteit voor 2027 gesteld om de democratische rechtsstaat te versterken. Dat is een mooi streven op papier. Maar toen de concrete uitwerking van die belofte op tafel lag, bleek het toch anders te lopen dan menig burger zou verwachten. Geen plannen voor referenda of gekozen burgemeesters. Geen herstel van het demonstratierecht of de vrijheid van meningsuiting. In plaats daarvan: een wet die politieke partijen kan verbieden als zij de democratie zouden “bedreigen” — zonder heldere definitie van wat dat precies inhoudt.
Bovendien kondigt het kabinet een nieuwe opsporingsorganisatie aan die informatiemanipulatie moet detecteren, terwijl volkomen onduidelijk blijft wie er bepaalt wat wel of geen desinformatie is. Wie de definitie van “nep” bepaalt, bepaalt in feite wat burgers mogen weten.
AIVD als politiek instrument
Van Meijeren richtte zijn pijlen ook op de AIVD, die in recente publicaties standpunten zoals het pleiten voor remigratie bestempelt als “extremistisch”. De dienst heeft het objectieve criterium — handelt iemand buiten de wet? — stilzwijgend ingeruild voor een vaag nieuw criterium: “ondermijnt iemand de democratische rechtsstaat?” Dat kunnen ook volledig legale activiteiten zijn.
Dat is geen kleine verschuiving. Wie twijfel zaait over overheidsbeleid, wie wantrouwen jegens instituties verspreidt of wie complottheorieën rondstuurt, kan daarmee op de radar van de inlichtingendienst belanden — ook zonder ook maar één wet te breken. Van Meijeren noemde dit terecht zorgelijk: de NCTV vermeldde zelfs Kamerleden in een dreigingsbeeld vanwege het verspreiden van een bepaald “narratief.” Dat is geen democratie beschermen, dat is democratie uithollen.
Demonstreren mag — maar alleen binnen de toegestane denkkaders
Daarnaast kondigt de minister aan het demonstratierecht verder te gaan beperken via nieuwe wetgeving. Van Meijeren verwees naar uitspraken van Amsterdams burgemeester Halsema, die openlijk aangaf dat het onderwerp van een demonstratie meewoog bij haar beslissing om die toe te staan of te verbieden. Dat is een principe dat haaks staat op een rechtsstaat: de overheid mag burgers niet selectief beschermen op basis van de inhoud van hun boodschap.
Referendums die aan de opkomstdrempel voldeden werden terzijde geschoven. Verkiezingsuitslagen werden gefrustreerd door EU-kaders. En nu wordt ook het demonstratierecht verder ingeperkt. Van Meijeren waarschuwt dat burgers zo stelselmatig de vreedzame middelen worden ontnomen om verandering af te dwingen.
Bijna één op de drie Nederlanders ziet geweld als optie
Die waarschuwing krijgt extra gewicht door recent onderzoek van het Sociaal en Cultureel Planbureau: bijna een derde van de Nederlanders vindt dat er harder opgetreden moet worden tegen de overheid als die structureel niet luistert. Eén op de vijf keurt het niet af als de overheid desnoods met geweld wordt aangepakt. De meerderheid kiest nog voor vreedzame alternatieven — maar dan moeten die alternatieven er wel zijn.
Van Meijeren citeerde in dit verband John F. Kennedy: wie een vreedzame revolutie onmogelijk maakt, maakt een gewelddadige revolutie onvermijdelijk. Dat is geen ophitsing; dat is een nuchter historisch inzicht dat beleidsmakers zou moeten verontrusten.
De weerbaarheid democratische rechtsstaat zou moeten betekenen: burgers meer grip geven op de macht. Referenda, transparantie, onafhankelijke rechters, een vrije pers. Wat dit kabinet presenteert, is het tegenovergestelde: meer bevoegdheden voor inlichtingendiensten, minder ruimte voor afwijkende meningen, een rekbaar begrip van wat “gevaarlijk” is. Als zelfs het SCP-onderzoek aangeeft dat het democratisch vertrouwen snel afbrokkelt, zou de overheid dat signaal serieus moeten nemen — in plaats van het weg te reguleren.
Blijf op de hoogte & steun onafhankelijke journalistiek
Even voor je naar X gaat
X (voorheen Twitter) toont onze berichten alleen aan ingelogde gebruikers. Als je niet bent ingelogd bij X, krijg je de melding dat @9fornews nog niets heeft gepost — dat klopt niet, ons account is gewoon actief. Log dus in bij X.






Rutte plaatst opmerkelijke foto na afscheidstoespraak: ‘Nog een laatste provocatie van deze psychopathische man’
Bolivia verzekert zich van economische onafhankelijkheid en weert Rothschild-banken
‘Het oog van God’: Foto van indrukwekkende wolkenformatie boven Kazachstan gaat viraal
Inspreker in raadsvergadering Hilversum legt verdienmodel rond asielindustrie genadeloos bloot
Op deze basis stierven zoveel militairen dat het leger is gestopt met melden overlijdens
‘Beatrix treedt af’
BRICS-landen omzeilen Wereldbank en IMF met nieuwe bank
Westerse spionagediensten richten pijlen op Wuhan Instituut voor Virologie. Wat hebben deze 2 wetenschappers gedaan?
Man leeft van het land in Italië (video)