Deze maand stuurde zorgminister Kuipers een rapport van Cochrane Nederland naar de Tweede Kamer waarin verschillende internationale studies naar oversterfte worden beschreven of met elkaar worden vergeleken.
In een begeleidende brief schrijft Kuipers aan de Tweede Kamer dat de onderzoekers erop wijzen dat de oversterfte lager is onder de populatie van volledig gevaccineerde mensen.
In het rapport valt te lezen: “Vaccinaties lijken samen te hangen met lagere oversterfte, maar aangezien de hogere vaccinatiegraad gepaard ging met de opkomst van de omikronvariant, kan er geen causaal verband worden vastgesteld.”
Steevast problemen
De bewoordingen van de onderzoekers geven dus een ander beeld dan de suggestie van de minister, zeggen onder anderen hoogleraar Ronald Meester, Maurice de Hond, Fritsander Lahr en Herman Steigstra in een reactie.
Op basis van het rapport is geen enkele conclusie over een relatie tussen de vaccinatiegraad en de omvang van de oversterfte te trekken, benadrukt de groep.
“We hebben niet de tijd gehad om álle bronnen van het Cochrane-rapport te bestuderen, maar waar we dat wel deden, waren er steevast problemen.”
Het Nederlandse team van Cochrane, waaronder de directeur van Cochrane Nederland, bestaat uitsluitend uit medewerkers van het UMC Utrecht. De directeur van opdrachtnemer Cochrane Nederland verricht tevens werkzaamheden voor de uiteindelijke opdrachtgever: het ministerie van Kuipers.
Kwalijk
“Dit Cochrane-rapport levert nauwelijks een zinvolle bijdrage aan het onderzoek naar de oversterfte,” stelt de groep van hoogleraar Meester.
Neuroloog Jan Bonte raadt iedereen aan de reactie te lezen. “Want het laat goed zien hoe minister Kuipers wederom probeert om de Tweede Kamer op het verkeerde been te zetten. En dat mag je kwalijk noemen.”
“Waarom wordt zoiets door minister Kuipers naar de Kamer gestuurd?” vraagt Tweede Kamerlid Pepijn van Houwelingen (FVD) zich af.
Blijf op de hoogte & steun onafhankelijke journalistiek
Even voor je naar X gaat
X (voorheen Twitter) toont onze berichten alleen aan ingelogde gebruikers. Als je niet bent ingelogd bij X, krijg je de melding dat @9fornews nog niets heeft gepost — dat klopt niet, ons account is gewoon actief. Log dus in bij X.






Jongetje (7) met downsyndroom maakt opzienbarende foto in vliegtuig. Is dit zijn beschermengel?
Kabinet blokkeert debat over Wob-verzoeken coronabeleid: ‘Waarvoor zijn ze bang?’
We staan aan de vooravond van de grootste crisis die ooit is geweest
Journalist debunkt Nederlandse berichten over ‘spoor van dood en verwoesting’ dat Russen in Oekraïne achterlaten
Optreden Lady Gaga tijdens Super Bowl was ‘satanisch ritueel’
Wetenschappers hopen met Large Hadron Collider binnen enkele dagen contact te maken met parallel universum
Hersenchirurg vertelt over zijn bijna-doodervaring. Dit is wat hij meemaakte in het hiernamaals
Wet om nareis te beperken aangenomen, maar nog niet ingevoerd: ‘Wat wordt Nederland toch belazerd’
Oud-medewerker VN claimt bewijs te hebben voor ‘aliens en bio-robots’ op Mars