Om wetgeving te beïnvloeden deden inlichtingendiensten AIVD en MIVD er alles aan om ogenschijnlijk onafhankelijke experts aan het woord te laten bij kranten en talkshows. Uit stukken in handen van Follow the Money blijkt hoe geraffineerd dit media-offensief in elkaar zit.
De MIVD en AIVD maken gebruik van ‘witte jassen’ die worden ingezet om het maatschappelijk debat rond wetgeving te sturen. Een vaste groep personen wordt actief door de diensten geselecteerd, benaderd en gebrieft om in de media met betrekking tot bepaalde onderwerpen de wensen en belangen van de diensten te onderstrepen en te benadrukken.
Het is niet bekend hoeveel ‘witte jassen’ er zijn en om wie het gaat. Deze onzichtbare beïnvloeding vertroebelt de democratische besluitvorming.
Daar moet je mijlenver vandaan blijven
Experts noemen de inzet van deze witte jassen ‘niet oprecht’ en schadelijk voor het vertrouwen van het publiek in de diensten.
Voormalig toezichthouder op de inlichtingendiensten Bert Hubert vindt dat deze technieken niet mogen worden ingezet voor de beïnvloeding van het democratisch proces in Nederland. “Daar moet je mijlenver vandaan blijven.”
Artiest en ex-verpleegkundige Marga Bult vraagt: “Dit was toch een complottheorie en zogenaamde wappies kregen toch vervolgens het etiketje extreemrechts opgeplakt?”
De ‘Witte Jassen’ werden ook wel de ‘Key Opinion Formers’ genoemd. Zij moesten het publieke debat manipuleren en konden dit vanwege hun palmares.
‘Trust the experts’
Maar die zaten samen met de media volledig in de zak van de inlichtingendiensten.
— Cees (@CeesCees72) May 15, 2024
Volledig in de zak van de inlichtingendiensten
In coronatijd gebeurde dit aan de lopende band, blijkt uit vrijgegeven Wob-stukken. “Hoe zit het ook alweer met de bescherming van de democratie? Als geheime diensten het debat sturen door experts voor hun karretje te spannen?” vraagt data-analist Cees van den Bos. “Iets wat wij tijdens corona dagelijks zagen.”
De ‘witte jassen’ werden tijdens corona ook wel de ‘key opinion formers’ genoemd. Zij moesten het publieke debat manipuleren en konden dit vanwege hun palmares. Van den Bos: “De ‘experts’ zaten samen met de media volledig in de zak van de inlichtingendiensten.”
Arts Jona Walk stelt vast: “Veiligheidsdiensten gebruiken ‘experts’ om actief de publieke opinie te beïnvloeden.”
Over de auteur: Robin de Boer is economisch geograaf. Volg hem hier op Substack.
Blijf op de hoogte & steun onafhankelijke journalistiek
Even voor je naar X gaat
X (voorheen Twitter) toont onze berichten alleen aan ingelogde gebruikers. Als je niet bent ingelogd bij X, krijg je de melding dat @9fornews nog niets heeft gepost — dat klopt niet, ons account is gewoon actief. Log dus in bij X.






Wat worden we schandalig in de maling genomen af en toe. De grootste leugens rond climate change ontmaskerd
Mythische stad Atlantis gevonden in de woestijn? Video van waarheidszoeker gaat viraal
Gevechtspiloot: ‘Dit ding is niet afkomstig van de aarde’
Pim van Lommel maakte veel los met zijn boek over bijna-doodervaringen. Hij laat nu zien wat het teweeg heeft gebracht
Het ‘piept en kraakt’ op de Nederlandse IC’s en dus sturen we 43 artsen en verpleegkundigen naar Curaçao
Nieuwe studie over boosterprik laat zien dat het nog veel erger is: ‘Ongelooflijk’
Amerikaanse luitenant-kolonel doet tegenover uitvinder mRNA-technologie boekje open over biolabs in Oekraïne
De mens stamt af van aliens. Volgens een vooraanstaande wetenschapper is dit het bewijs
De watergasmotor, resonantie en conditionering