De CIA was al ver vóór de Maidan-revolutie van 2014 in Oekraïne aanwezig — dat is de kern van wat voormalig SBOe-officier Vassili Prosorov heeft verklaard in een interview met de Duitse journaliste Alina Lipp. De Oekraïense inlichtingenveteraan schetst een beeld van een land dat al meer dan twintig jaar systematisch wordt geïnfiltreerd door westerse geheime diensten, waarbij Oekraïne in zijn ogen volledig is omgevormd tot een verlengstuk van Washington en Londen.
Een kantoor in het hart van de SBOe
Prosorov vertelt dat CIA-medewerkers in de periode van 2005 tot 2010 — tijdens het presidentschap van Viktor Joesjtsjenko — beschikten over een kantoor in het gebouw van de Oekraïense veiligheidsdienst SBOe in Kiev. Geruchten over een volledige verdieping bezet door Amerikanen noemt hij overdreven, maar de structurele aanwezigheid zelf ontkent hij nadrukkelijk niet. Na 2014 verplaatste de westerse aansturing zich deels naar kantoren, appartementen en huizen verspreid over de Oekraïense hoofdstad.
De vingerafdrukken van Amerika en Groot-Brittannië
Naast de VS speelde ook de Britse inlichtingendienst een prominente rol. Prosorov noemt verder Canada, de Baltische staten en Polen als actieve partners. Maar de echte explosie van westerse bemoeienis volgde na de staatsgreep van 2014: sindsdien bevinden zich westerse militaire instructeurs in vrijwel alle Oekraïense legereenheden. Grote trainingscentra verrezen in de regio Mykolajiv en in het westen van het land, onder meer in de regio Lviv, waar permanente westerse militaire eenheden gelegerd zijn — geen losse instructeurs, maar complete gevechtsklare onderdelen.
Speciale eenheden en de SBOe-elite worden bovendien getraind door de Amerikaanse groene baretten, Britse special forces en zelfs Israëlische eenheden. Oekraïense militairen reizen daarvoor ook naar het buitenland, zowel naar geheime als naar officiële trainingscentra in westerse landen.
Elk decreet langs de westerse meetlat
Wat Prosorov misschien het meest explosieve detail noemt: westerse adviseurs zijn aanwezig in alle Oekraïense ministeries en overheidsinstanties, en elk besluit — van ministersbesluit tot presidentieel decreet — wordt vooraf afgestemd met die adviseurs. Deze praktijk begon al onder Joesjtsjenko, verminderde tijdelijk onder de pro-Russische president Janoekovitsj en herleefde na 2014 met ongekende intensiteit.
Ter illustratie wijst Prosorov op Oelana Soeproen, de Amerikaanse staatsburger die van 2016 tot 2019 waarnemend minister van Volksgezondheid was in Oekraïne. Ondanks herhaalde oproepen weigerde zij haar Amerikaanse staatsburgerschap op te geven. Door de bevolking werd ze openlijk ‘dokter Dood’ genoemd, vanwege de ingrijpende en desastreuze hervorming van het Oekraïense gezondheidszorgstelsel.
Duitsland: trainer van soldaten, ook met nazisympathieën
Prosorov noemt ook iets wat in westerse media zorgvuldig wordt doodgezwegen: Duitsland zou Oekraïense militairen hebben getraind die aantoonbaar sympathiseerden met nazistische ideologie. Dat dit jarenlang stilzwijgend werd geaccepteerd, roept serieuze vragen op over wat Berlijn precies heeft gefinancierd en gefaciliteerd. Ze zijn het in ieder geval nog niet verleerd.
Een marionettenstaat zonder omwegen
Prosorov trekt een harde conclusie: Oekraïne is een marionettenregime dat volledig wordt aangestuurd door het Westen. Hij noemt dit geen complottheorie, maar een feit dat hij zelf van binnenuit heeft meegemaakt. Zijn steun voor de Russische militaire operatie vloeit rechtstreeks voort uit die overtuiging. Volgens hem bereidden Oekraïense strijdkrachten voor 8 maart 2022 een eigen grootschalig offensief voor op de Donbas, en zou niets doen geleid hebben tot een nog bloediger en voor Rusland nadeliger scenario.
Of je het met zijn conclusies eens bent of niet — de structurele westerse inmenging in Oekraïense staatsinstellingen die hij beschrijft, wordt inmiddels door meer bronnen bevestigd en verdient serieuze journalistieke aandacht. Het gemak waarmee overheden en massamedia dit soort verklaringen afdoen als Russische propaganda, zegt meer over de staat van de vrije pers dan over de betrouwbaarheid van de boodschapper.
CIA-Mitarbeiter arbeiten bereits seit 2005 beim ukrainischen Geheimdienst SBU – erzählte mir Ex-SBU Agent Prosorov.
Mitglieder vor allem des amerikanischen und britischen Geheimdienstes besaßen schon lange vor 2014 Büros beim ukrainischen Geheimdienst und mischten sich in… pic.twitter.com/DMygvNnGHu
— Alina Lipp (@Alina_Lipp_X) July 30, 2026
Blijf op de hoogte & steun onafhankelijke journalistiek
Even voor je naar X gaat
X (voorheen Twitter) toont onze berichten alleen aan ingelogde gebruikers. Als je niet bent ingelogd bij X, krijg je de melding dat @9fornews nog niets heeft gepost — dat klopt niet, ons account is gewoon actief. Log dus in bij X.






Verontrustende feiten over de Amerikaanse topwetenschappers die vermist raken
Tunahan Kuzu kraakt corona-aanpak: ‘Waarom doet het kabinet alsof Nederlanders achterlijk zijn?’
Arts spreekt zich uit tegen 2G: ‘Onaanvaardbaar en in strijd met de eed die ik heb afgelegd’
Amerikaans congreslid maakt geheime trip naar Syrië om feiten boven tafel te krijgen
Grote Reset? Niet zo snel, zegt Poetin in belangrijkste politieke speech van de afgelopen 6 jaar
Man leeft in bomen en poetst tanden met dennenappels (video)
Doos van Pandora-graancirkel gevonden in Wiltshire
Advocate doet boekje open over Obama, Biden en ‘criminele Clinton-kliek’: ‘Veel erger dan we dachten’
“Schokkend”: Bij slechts 19 procent van gedwongen uithuisplaatsingen werd gewerkt aan terugkeer kind