Gemiddeld wordt de avondhemel iedere 13 maanden en 18 dagen verlicht door een supermaan. Deze zomer doet dit fenomeen zich maar liefst drie keer voor. Een supermaan is een volle of nieuwe maan waarbij de afstand tot de aarde het kleinst is. De naam supermaan is in 1979 gegeven door astroloog Richard Nolle.
Supermanen zijn gemiddeld tussen de 12 en 16 procent groter en 30 procent helderder dan een gemiddelde maan. Tijdens een supermaan kan het gecombineerde effect van de zon en de maan op de oceanen van de aarde toenemen. De meest indrukwekkende effecten worden gezien tijdens de maanillusie, omdat de maan een stuk groter lijkt op het moment dat hij dichter bij de horizon staat. Dit gezichtsbedrog, dat ook wel Ponzo-illusie wordt genoemd, doet zich eveneens voor bij sterrenbeelden en de zon.
De supermanen deze zomer vallen op 12 juli, 10 augustus en 9 september aanstaande. Op 10 augustus staat de maan het dichtst bij de aarde: op 356.896 kilometer.
Na 1993 bleef het verschijnsel 12 jaar lang uit, maar sindsdien kwam de supermaan vijf keer in beeld: in 2005, 2008, 2010, 2011 en 2012. Deze zomer krijgen we dus drie supermanen voorgeschoteld. De maan legt een elliptische baan af rond de aarde. De afstand tussen maan en aarde varieert daardoor tussen 363.345 en 405.500 kilometer. De toestand waarbij de maan het dichtst bij de aarde staat wordt perigeum genoemd. Als dat samenvalt met volle maan, is sprake van een supermaan.
Op internet is tussen astronomen en astrologen een verhitte discussie bezig over de supermaan. Het fenomeen wordt geregeld in verband gebracht met natuurrampen, maar wetenschappers wijzen zulke theorieën van de hand.
Blijf op de hoogte & steun onafhankelijke journalistiek
Even voor je naar X gaat
X (voorheen Twitter) toont onze berichten alleen aan ingelogde gebruikers. Als je niet bent ingelogd bij X, krijg je de melding dat @9fornews nog niets heeft gepost — dat klopt niet, ons account is gewoon actief. Log dus in bij X.






VIDEO: “Ieder jaar worden 17.000 tot 20.000 Nederlanders omgebracht door medicijngebruik”
‘Alles wat Hugo de Jonge aanraakt verandert in stront’
Top Nomura weg na handelsschandaal
‘Vaccinatiekampioen’ Israël: besmettingen nemen toe, coronaprik gelinkt aan bloedziekte
Alle grote medische tijdschriften in ons land weigeren onthullend artikel over coronavaccinaties
Vliegende schotel hangt minutenlang boven vliegveld, maar onderzoek blijft uit. Rara, hoe kan dat?
Amnesty veroordeelt door Westen gesteunde Syrische rebellen voor lukrake aanvallen op burgers
Europa’s Roswell: UFO-crash bij Aberystwyth (video)
Man drinkt 10 blikjes Coca-Cola per dag om mensen bewust te maken van de gevaren van suiker