Afgelopen jaar begon de Europese Unie voor het eerst in haar geschiedenis met de subsidiëring van een militair onderzoeksprogramma ter waarde van 90 miljoen euro. En dit is nog maar het begin.
De Europese Commissie heeft de oprichting van een Europees Defensiefonds voorgesteld ter waarde van liefst 40 miljard euro.
Deze stappen zijn een kantelpunt in het Europese project, schrijft de organisatie Vredesactie in een nieuw rapport.
Spinnenweb
Hoewel wapenbedrijven eerder al Europese fondsen ontvingen, gebeurde dit altijd via achterkamertjes. De creatie van een Europees militair onderzoeksprogramma is een niet eerder geziene versnelling van de militarisering van de EU.
De wapenindustrie had toegang tot elk niveau van het besluitvormingsproces, zo is gebleken.
De zeer nauwe relatie tussen de EU en de wapenindustrie wordt ook wel beschreven als een spinnenweb van vertrouwen en invloed.
Geen inspraak
In vijf jaar tijd is het lobbybudget van de 10 grootste Europese wapenbedrijven verdubbeld: van 2,8 miljoen euro tot 5,6 miljoen euro. En dit is nog een hele voorzichtige schatting.
Het besluitvormingsproces werd gedomineerd door private belangen. Het Europees Parlement had geen inspraak.
In november 2016 publiceerde de Europese Commissie het Europees Defensie Actieplan waarin de oprichting van een Europees Defensiefonds werd aangekondigd. Het actieplan bleek bijna letterlijk gebaseerd te zijn op adviezen van de wapenindustrie.
Belastinggeld
Het plan plaveit de weg voor een permanente Europese oorlogseconomie, die met belastinggeld wordt gefinancierd.
De EU financiert een industrie die oorlog exporteert. Europa investeert in een oorlogseconomie, gefinancierd met jouw geld.
De EU is aanbeland op een kritisch moment, aldus Vredesactie. “Ofwel ondersteunt de EU de bedrijfsbelangen van het militair-industrieel complex, ofwel maakt de EU werk van een democratisch en veiliger Europa.”
Geen voorstander
De organisatie merkt op dat het Europees Defensiefonds niet zal leiden tot meer veiligheid, omdat het daar niet voor bedoeld is.
Het fonds is een industrieel stimuleringsfonds voor de grote Europese wapenmultinationals.
Bovendien zijn de meeste Europeanen geen voorstander van verhoogde militaire uitgaven en zijn ze er niet van overtuigd dat wapens effectief zijn in de strijd tegen terrorisme.
Tot de grote Europese wapenbedrijven behoren: BAE Systems, Airbus, Finmeccanica, Thales, Rolls Royce, Safran, Rheinmetall, Saab en Dassault Aviation.
Lees het rapport hier terug.
Blijf op de hoogte & steun onafhankelijke journalistiek
Even voor je naar X gaat
X (voorheen Twitter) toont onze berichten alleen aan ingelogde gebruikers. Als je niet bent ingelogd bij X, krijg je de melding dat @9fornews nog niets heeft gepost — dat klopt niet, ons account is gewoon actief. Log dus in bij X.





VIDEO: “Hebben de westerse media het dieptepunt bereikt of kunnen ze nog dieper zinken?”
Nieuwe wetten in coronadictatuur Australië: tot $70.000 boete en 2 jaar celstraf voor overtreders
Leven op Mars? Volgens deze voormalige NASA-adviseur is een oude Marsbeschaving weggevaagd door een kernoorlog
NBC News meldt UFO boven Prins Edwardeiland (video)
Onder Rutte III is Nederland echt een puinhoop geworden. De mensen zijn het spuugzat. Kamerlid legt de vinger op de zere plek
We hadden Clinton, we hadden alles, maar ze hebben ons op talloze manieren bedreigd. Nieuwslezeres doet heftig boekje open
Opmerkelijk punt in regeerprogramma: wat voor extra bevoegdheden wil premier Schoof zijn oude collega’s nou weer geven?!
De elfenfluisteraar uit IJsland
Pepijn van Houwelingen (FVD): ‘Totalitaire ophokwet van Hugo de Jonge is ongekend misbaksel’