Op Goede Vrijdag, de vrijdag voor Pasen, herdenken christenen de kruisiging van Jezus op de heuvel Golgotha. Wat wordt er precies bedoeld met kruisiging en waarom is Jezus op deze manier gedood?
De Romeinen straften mensen door ze te kruisigen. Ze werden aan een kruis genageld en stierven uiteindelijk door verstikking of uitputting. Het was vooral een manier om slaven en criminelen te vernederen.
In de evangeliën wordt gezegd dat Jezus werd gekruisigd omdat hij zich keerde tegen de Romeinse imperialistische overheersing. De Romeinen nagelden slachtoffers niet altijd aan hun kruis. Vaak werden mensen vastgebonden aan hun polsen.
Enige bewijs
Sterker nog: het enige archeologische bewijs voor het gebruik van spijkers bij kruisigingen is een enkelbot uit de tombe van Jehohanan, een man die in de eerste eeuw na Christus ter dood werd gebracht.
Werd Jezus wel aan het kruis genageld? In de oudste evangeliën, waaronder het evangelie van Thomas, wordt met geen woord gerept over de kruisiging van Jezus. In de vier canonieke evangeliën wordt de kruisiging wel benoemd.
Uit geen van de evangeliën in het Nieuwe Testament blijkt of Jezus aan het kruis is genageld of vastgebonden. In het Evangelie volgens Johannes wordt melding gemaakt van wonden in de handen van Jezus.
Vastgebonden

In vers 21 van het Evangelie van Petrus wordt beschreven hoe de spijkers uit Jezus’ handen werden gehaald. In de afgelopen jaren hebben meerdere mensen beweerd de spijkers uit het Kruis van Jezus te hebben gevonden. Die claims bleken steeds ongegrond te zijn.
Men blijft zich focussen op de spijkers, terwijl in de eerste evangeliën niets staat over de kruisiging van Jezus. Op edelstenen zijn de oudste afbeeldingen van de gekruisigde Jezus gevonden. Eén van die stenen, de Constanza-edelsteen, dateert uit de vierde eeuw na Christus en laat zien dat Jezus aan zijn polsen is vastgebonden.
En toch worden in bijna alle films over de kruisiging van Jezus spijkers gebruikt. Eén van de weinige films waarin geen spijkers worden gebruikt is Monty Python’s Life of Brian.
Blijf op de hoogte & steun onafhankelijke journalistiek
Even voor je naar X gaat
X (voorheen Twitter) toont onze berichten alleen aan ingelogde gebruikers. Als je niet bent ingelogd bij X, krijg je de melding dat @9fornews nog niets heeft gepost — dat klopt niet, ons account is gewoon actief. Log dus in bij X.





SOPN: de Staat der Nederlanden is ongrondwettelijk
Neuroloog haalt stevig uit naar Marion Koopmans: ‘Jouw bemoeienis was al meer dan rampzalig genoeg’
Ferme uithaal naar Frans Timmermans: Dit type mens is LEVENSGEVAARLIJK
Wob-documenten: 3 ministeries maakten gehakt van routekaart met coronamaatregelen
Mysterie rond Peruaanse mummies krijgt verrassende wending. Onderzoekers hebben nu dit gevonden
Geld is bedacht om ons tot slaaf te maken. Politicus verklapt tijdens dit interview hoe we al sinds mensenheugenis worden misleid
Merck schrapt coronavaccins: doormaken van de infectie beter dan prik
Koning mag miljoenen aan ‘onterecht opgestreken’ subsidie houden: ‘Dit is toch werkelijk absurd’
Fleur Agema haalt uit naar Kuipers: ‘Er zijn legio oplossingen, maar de regering trekt er haar neus voor op’