Wat zijn de gevolgen wanneer het verdienmodel van de zorg draait om ziekte? En kan dit ook anders? Arts Emma Bruns vertelt vanaf de werkvloer.
Ze zegt dat het soms gewoon ronduit frustrerend is om een jonge arts te zijn en dat het soms voelt alsof we als samenleving heel ver weg zijn geraakt van datgene waar zorg ooit voor bedoeld was.
“Daar waar gezondheid centraal zou moeten staan in ons leven draaien we vandaag de dag op een verdienmodel van ziekte,” zegt ze.
Baat
“Zorgverzekeraars, de farmaceutische industrie en zelfs ziekenhuizen hebben baat bij zoveel mogelijk patiënten,” voegt ze toe.
Hoe meer zieke mensen, hoe meer geld. En dat blijkt ook uit het onderzoek. Het is bijvoorbeeld makkelijker om onderzoek te financieren naar bloeddrukverlagers dan te kijken naar de effecten van een gezonde levensstijl op een te hoge bloeddruk.
Iets erbij doen, daar kun je wat aan verdienen, maar iets minder doen niet. En dus financiert een farmaceut graag onderzoek om een nieuw medicijn op de markt te brengen.
Ziek
“En precies dit consumentisme is diepgeworteld geraakt in onze zorg,” stelt Bruns.
De huidige kosten van de zorg, zo’n 96 miljard euro, gaan grotendeels naar de farmaceuten, de pleisterfabrieken en de vastgoedontwikkelaars.
“Zij profiteren van een systeem waarin ziekte het verdienmodel is. En dat systeem is ziek,” klinkt het.
Spel
Het verkeert in zodanig kritieke toestand dat we maar blijven reanimeren zonder op zoek te gaan naar de onderliggende oorzaak, aldus de arts.
“En zolang ziekte het verdienmodel is, zullen de zorgverzekeraars en de farmaceutische industrie de dienst uit blijven maken en zullen artsen en zorgverleners slechts marionetten blijven in dit spel,” besluit ze.
Bekijk haar pleidooi hieronder:
[VPRO]






‘Neprapport’ over massa-executies in Syrische gevangenis ‘strookt niet met realiteit’
‘Zeer zorgwekkend’: Regering ontkent stellig dat minister Agema ooit gezegd zou hebben dat er ‘NAVO-verplichtingen’ zijn
Gifgasaanval Syrië: Verbazing over kritiekloze eenstemmigheid van ‘kwaliteitskranten’
Reactie ‘Amerikakenner’ Charles Groenhuijsen op ontslag voor transgender militairen wekt verbazing: ‘Dit is echt niet best’
Oostenrijk in de ban van UFO’s: Vreemd object gespot boven Wenen, Graz en andere steden
De bewijzen spreken voor zich: men werkte jarenlang samen met IS. Hoe ver reikt de lange arm van de Rothschilds?
Burgerjournalist Tommy Robinson deed verslag van pedoschandaal en moest dat bekopen met celstraf. De media mogen hier niets over schrijven
Diederik Samsom en Edith Schippers bij geheimzinnige Bilderbergconferentie
VIDEO: Bewijs dat de Amerikaanse overheid de opkomst van terreurgroep IS juist steunde