Deze week publiceerde de NOS een artikel over nepnieuws. Volgens de Europese Commissie bemoeilijkt nepnieuws namelijk het terugdringen van het coronavirus.
De NOS noemde vervolgens een aantal voorbeelden: “Er verschenen artikelen op internet die het drinken van bleekmiddel aanmoedigen om van corona te genezen, een suggestie die ook de Amerikaanse president Trump al deed.” Die bewering klopt niet – gevalletje nepnieuws dus – en de NOS besloot de passage stiekem aan te passen: “Er verschenen artikelen op internet die het drinken of injecteren van bleekmiddel aanmoedigen om van corona te genezen, wat de Amerikaanse president Trump ook al wilde onderzoeken.”
De aanpassing werd opgemerkt door Sander van Dam. Overigens klopt zelfs de gecorrigeerde versie niet. Trump heeft het nooit expliciet over bleekmiddel gehad.
Van Dam:
NOS past de inhoud van een artikel over nepnieuws aan en geeft daarmee dus indirect toe dat ze zich schuldig hebben gemaakt aan het verspreiden van nepnieuws met een artikel over nepnieuws. Best wel ironisch. pic.twitter.com/wk2RewKpQ9
— Sander van Dam (@Sandervandam2) June 11, 2020
Nog pijnlijker is het voor de NOS dat factchecker Alexander Pleijter van Nieuwscheckers zich in de discussie mengde. De universitair docent vond dit ‘retedom van de NOS’:
Dit is retedom van @NOS: artikelen stiekem aanpassen, zonder vermelding. Transparantie en eerlijkheid is de basis voor vertrouwen. Zo ondermijn je jezelf als nieuwsorganisatie. https://t.co/xE5LHv3njA
— Alexander Pleijter ?? (@APleijter) June 11, 2020
Niet de eerste keer
Het is deze week overigens niet de eerste keer dat de staatsomroep stiekem een bericht aanpast. Op dinsdag meldde NOS Teletekst: “Het Amerikaanse fitnessbedrijf CrossFit is in de problemen gekomen door zijn reacties op de dood van de (sic) George Floyd, die overleed na zijn arrestatie door vier witte agenten in Minneapolis.”
Zo ‘wit’ zijn de 4 agenten:
Mug shots of the four cops arrested for the murder of George Floyd. Step in the right direction pic.twitter.com/ovmJigB67d
— Jason DiRienzo (@allpurposescout) June 4, 2020
De NOS maakte er vervolgens van: “… die overleed na zijn arrestatie door vier agenten in Minneapolis.”
Blijf op de hoogte & steun onafhankelijke journalistiek
Even voor je naar X gaat
X (voorheen Twitter) toont onze berichten alleen aan ingelogde gebruikers. Als je niet bent ingelogd bij X, krijg je de melding dat @9fornews nog niets heeft gepost — dat klopt niet, ons account is gewoon actief. Log dus in bij X.






“Een asteroïde vernietigt tussen 21 en 28 september de aarde”
Trump: we moeten de klimaathoaxers voor eens en voor altijd verslaan
Premier Carney: samenwerking tussen Canada en China positioneert ons goed voor de “Nieuwe Wereldorde”
VIDEO: Een verrassend alternatief voor antibiotica
“Last van je prostaat? Haal je mobieltje uit je broekzak”
Patronen van Bedrog XXL: Op het wereldtoneel danst de schaduw van de macht
Hartslag van de Aarde, Schumann resonantie, gedetecteerd vanuit de ruimte
Italiaanse topviroloog onthult: ‘Zo logen politiek en media ons voor’
Advocaat waarschuwt in brief aan Kamerleden voor staatsgreep door WHO: ‘Dit kan leiden tot medische tirannie’