Sinterklaas is weer in het land, maar de Zwarte Piet-discussie is al maanden bezig.
Voor onderzoeksjournalist Peter van Trigt en Hans Kreuger was dit één van de redenen om het boek ‘1000 jaar Sinterklaas… en nu het ware verhaal van St. Nicolaas en zijn knecht’ te schrijven.
Om het echte verhaal achter de Sint en zijn geheimzinnige knecht te ontrafelen dook Peter van Trigt in zijn rijke verzameling ansichtkaarten, foto’s en prenten.
Onomstotelijk
Hij stoort zich aan de discussie over Zwarte Piet. “Dat je een fatsoenlijke discussie voert is logisch, maar dat je tijdens een intocht schreeuwt vind ik ontzettend kinderachtig,” zegt hij.
Sinterklaas leefde rond het jaar 300, 1400 jaar voordat de Nederlandse slavenhandel op grote schaal begon. Volgens Krueger is dit het ultieme bewijs dat slavernij niets met Zwarte Piet te maken heeft.
“Zwarte Piet heeft niets met racisme of enige vorm van slavernij te maken, dat staat nu onomstotelijk vast,” benadrukt Krueger.
Duivel
Van Trigt voegt toe dat Sinterklaas alles behalve een slavendrijver was. Oorspronkelijk was Zwarte Piet de duivel. Dat is te zien in een brief uit 1840, het oudste document over Sinterklaas.
Daarin is de knecht van Sinterklaas de duivel die geketend door de schoorsteen komt. De Sint is het goede en de zwarte knecht het kwaad.
Behalve beschermheilige was Sinterklaas ook een bruggenheilige die kinderen bescherming bood tegen de verdrinkingsdood.
In het donkere water loerde een demon, een zwarte duivel, die zijn slachtoffers liet verdrinken. Vandaar dat Sinterklaas die duivel aan een ketting meevoerde.
Klinkklare onzin
Uit oude foto’s en prenten blijkt dat een racistische karikatuur van de knecht van Sinterklaas klinkklare onzin is.
“Zwarte Piet is geen neger. Het gezicht was wel zwart, maar je zag vroeger altijd aan de nek dat het een blanke was,” klinkt het. “En Zwarte Piet had ook al roetvegen. Iedere link met slavernij is volledig uit de lucht gegrepen.”
Onderwijzer Jan Schenkman schreef in 1850 het prentenboek over Sinterklaas en zijn knecht dat iedereen voor waarheid aannam.
Sprookje
Hij verwerkte slechts een paar historische details in zijn sprookje, zegt Krueger. St. Nicolaas werd geboren in Griekenland, werd uitgezonden naar Turkije, maar is nooit in Spanje geweest.
Laat staan dat Madrid aan zee lag, waar de stoomboot kon aanmeren. Het witte paard is ook verzonnen, evenals het rijden over de daken.
In de archieven is over Sinterklaas weinig te vinden en daarom waren de vele ansichtkaarten die Van Tricht heeft verzameld een belangrijke bron.
Hedendaagse slavernij
Krueger vindt het onbegrijpelijk dat een traditioneel kinderfeest door een in zijn ogen misplaatste discussie wordt verpest.
“Wil je echt iets doen tegen de slavernij, richt je dan op de hedendaagse slavernij,” zegt hij. Er zijn op dit moment nog zo’n 30-100 miljoen slaven in de wereld.
Het boek ‘1000 jaar Sinterklaas’ is hier verkrijgbaar.
[RTVNH, Goudse Post]
Blijf op de hoogte & steun onafhankelijke journalistiek
Even voor je naar X gaat
X (voorheen Twitter) toont onze berichten alleen aan ingelogde gebruikers. Als je niet bent ingelogd bij X, krijg je de melding dat @9fornews nog niets heeft gepost — dat klopt niet, ons account is gewoon actief. Log dus in bij X.






‘Mijn oma van 93 is vanochtend overleden. Een paar dagen na de tweede vaccinatie’
Dit is groter dan Watergate! Trump reageert op berichten dat Obama een FBI-spion liet infiltreren in zijn campagneteam
Twitterruzie met viroloog Marc Van Ranst gaat viraal: ‘Een kat in het nauw maakt rare sprongen’
Nieuwe CDA-leider verwijdert snel zijn ‘verre van fatsoenlijke’ tweets, gelukkig hebben we de screenshots nog
Zweden (geen lockdown) heeft laagste sterftecijfer in Europa
Graancirkelbezoekers Wiltshire gevraagd om toegangspas te kopen
Wat je nog niet wist (maar wel zou moeten weten) over Schwab en zijn World Economic Forum
Premier Orban hint op NAVO-plan voor ‘militaire missie’ in Oekraïne
Opmerkelijke voorwerpen gevonden in Mexicaanse grot. Zijn dit afbeeldingen van buitenaardse wezens?