Er komt steeds meer kritiek op de nieuwe coronawet, waarin onder meer staat dat mensen in het openbaar tenminste 1,5 meter uit elkaar moeten blijven. De Nederlandse orde van advocaten, de ombudsman en de Raad voor de rechtspraak zijn kritisch. De Eerste en Tweede Kamer moeten de wet eerst nog goedkeuren. Wat zijn de gevolgen van de tijdelijke wet voor de grondrechten van burgers?
Rens de Nobel heeft zich in de coronawet verdiept en er een bericht over geschreven op Facebook, dat massaal wordt gedeeld. In het bericht heeft hij de belangrijkste punten op een rijtje gezet. “Straffen voor de belangrijkste overtredingen variëren van 435 euro of 1 maand gevangenisstraf tot 4350 euro of 2 maanden gevangenisstraf. Ook is inbreuk op uw huisrecht mogelijk,” stelt hij.
“Terwijl onze aandacht uitging naar anti-racismedemonstraties, Zwarte Piet en vakanties, heeft het kabinet een wetsvoorstel voorbereid om de coronamaatregelen wettelijk vast te leggen. Het nieuwe wetsvoorstel voorziet in verregaande mogelijkheden om in te grijpen in uw en mijn vrijheid, en beperkt onze grondrechten.”
Inbreuk op het huisrecht
Zo wordt de 1,5 meter afstand verplicht op straffe van hoge boetes of een gevangenisstraf. De Nobel: “Een hand of knuffel van een familielid dat niet bij u in huis woont, wordt volgens de wet strafbaar. Een wandeling met een goede vriend of vriendin moet verplicht op 1,5 meter afstand.”
Inbreuk op uw huisrecht is wettelijk gerechtvaardigd en u kunt een boete van 4350 euro of twee maanden gevangenis- of taakstraf krijgen. “Vallen verjaardagsfeestjes met de familie hier straks ook onder? Etentjes met vrienden? Een barbecue met de buren in uw tuin?”
In de volgende gevallen kan een boete van 435 euro of een maand gevangenisstraf worden opgelegd: overtreden van de afstandsregel buiten de woning, samenkomen in groepsverband, aanwezig zijn op een publieke plaats die niet voor publiek geopend mag zijn of deelnemen aan een evenement dat niet mag worden gehouden.
Op de volgende overtredingen staat een boete van maximaal 4350 euro of een gevangenisstraf van twee maanden: het niet treffen van voorzieningen (waaronder de afstandsregel) in een besloten plaats (waaronder een woning), overtreden van hygiënemaatregelen buiten de woning, overtreden van regels voor de uitoefening van beroepen, openstellen van een publieke plaats die niet open mag zijn of het houden van een evenement dat niet gehouden mag worden.
Geen duidelijke reden
De Nobel wijst erop dat het wetsvoorstel is voorbereid op een moment dat het aantal ziekenhuisopnames en sterfgevallen drastisch is afgenomen.
Hij vraagt zich af: “Waarom juist op dit moment nog vele regels, straffen en uitgebreide bevoegdheden voor de overheid in de wet? Waarom een 1,5-meterregel in de wet, ook voor buiten? Waarom de hoge boetes? Waarom de mogelijkheid tot gevangenis- en taakstraffen? Waarom nu alsnog de mogelijkheid tot inbreuk op ons huisrecht?”
De Nobel stelt vast: “Ik heb altijd geleerd dat het middel het doel moeten heiligen. Wanneer ik kijk naar de cijfers van het RIVM en het beoogde doel van de wet dan zie ik geen duidelijke reden om deze vergaande, vrijheidsbeperkende middelen in te zetten en begrijp ik de kritische houding van adviserende partijen.”
Hij vindt het verder onbegrijpelijk dat deze wet niet is besproken tijdens de persconferentie van 5 juni. “Wat mij betreft zou iedereen op de hoogte moeten zijn van de gevolgen van dit wetsvoorstel.”
Hier kunt u een petitie ondertekenen tegen de coronawet.
Blijf op de hoogte & steun onafhankelijke journalistiek
Even voor je naar X gaat
X (voorheen Twitter) toont onze berichten alleen aan ingelogde gebruikers. Als je niet bent ingelogd bij X, krijg je de melding dat @9fornews nog niets heeft gepost — dat klopt niet, ons account is gewoon actief. Log dus in bij X.






Onderzoeker levenslang verbannen uit hotel waar Las Vegas-schutter verbleef. Lees hier wat hij heeft ontdekt
Orgaandonoren ‘hebben te maken met een doodsstrijd die zijn weerga niet kent’
Krijgen alle Zwitsers binnenkort 2250 euro per maand? Deze zomer weten we het
Journalist doet schokkende aankondiging: ‘Biden is stervende en wordt binnenkort vervangen’
Onbekend signaal mogelijk afkomstig van buitenaardse beschaving
Politieagent klaagt Rutte en Grapperhaus aan wegens ‘plegen van misdaden’
Flashback: Jaap van Dissel loog over beïnvloeding vanuit de politiek op het RIVM
Mysterieus object gespot bij ruimtestation ISS
Voormalig D66-leider Sigrid Kaag niet te genieten op het WEF: ‘Je valt me nu lastig, ik heb geen zin hierin’