Data-analist Wouter Aukema is eens in de Nederlandse uitgaven aan ontwikkelingshulp gedoken en wat hij aantrof, schokte hem.
Van 2010 tot 2016 ging er gemiddeld 3,4 miljard euro naar ontwikkelingshulp en in 2017 schoot dat bedrag opeens omhoog naar 9,5 miljard. Dat is 6,2 miljard erbij. Wie werd in 2017 minister voor Ontwikkelingshulp? Dat was Sigrid Kaag (D66).
In 2018 ging er 6 miljard naar ontwikkelingshulp, bijna twee keer het gemiddelde.
Complimenten aan het @MinBZ voor de transparantie mbt ontwikkelingshulp. Ik meen het.
Op https://t.co/xjU3Fecu9C de data op transactie niveau
Als Tableau expert kies ik voor deze dataset: https://t.co/koglKKuVHL
Wat ik vervolgens aantref, schokt me …
1/n
— Wouter Aukema (@waukema) February 15, 2025
Netherlands WASH SDG Consortium
Het overgrote deel van de plotselinge stijging blijkt naar Ethiopië te gaan: 5,7 miljard euro.
In 2017 en 2018 ging er in totaal 7,6 miljard euro aan ontwikkelingshulp naar dat land. Daarvan ging maar liefst 7,3 miljard naar het ‘Netherlands WASH SDG Consortium’.
Dit consortium is opgericht in 2017 en liep af in 2024. WASH werkt aan ‘duurzame verbetering’ van sanitaire voorzieningen in zeven landen, waaronder Ethiopië, gefinancierd door het ministerie van Buitenlandse Zaken.
Ik ben de minister die de SDG’s moet coördineren
Het consortium besteedt in het hele programma speciale aandacht aan gendergelijkheid en inclusie. Het staat er echt. Dit consortium draagt bij aan het behalen van de Sustainable Development Goals (SDG’s).
Een jaar later, in 2019, mocht Kaag toetreden tot de World Economic Forum High-Level Group on Humanitarian Investing.
Later zei ze tijdens een zoom-vergadering: “Ik ben lid van een stroom van denkers bij het World Economic Forum.” Het ging op een gegeven moment ook over de Reset. Ze zei in dat verband: “Ik ben de minister die de SDG’s moet coördineren op nationaal niveau.”
Over de auteur: Robin de Boer is economisch geograaf. Volg hem hier op Substack.
Blijf op de hoogte & steun onafhankelijke journalistiek
Even voor je naar X gaat
X (voorheen Twitter) toont onze berichten alleen aan ingelogde gebruikers. Als je niet bent ingelogd bij X, krijg je de melding dat @9fornews nog niets heeft gepost — dat klopt niet, ons account is gewoon actief. Log dus in bij X.




Coenradie ‘steekt hier een mes in de ruggen van kinderen die slachtoffer werden van jakhalzen met topfunctie binnen Justitie’
Europarlementariër gaat los: ‘Dit is het grootste corruptieschandaal uit de wereldgeschiedenis!’
“Overheden misleiden ons over ebola”
Duizenden ouders stellen De Jonge persoonlijk aansprakelijk voor schade als gevolg van coronavaccinatie
Door het vragen van woekerrente veroorzaakten de Joden de Holocaust. Palestijnse president onder vuur vanwege pittige uitspraken
Verbaasde reacties na veroordeling Gideon van Meijeren: ‘Ongekend onrecht’
Kwart Canadese verpleegkundigen zou eigen ziekenhuis afraden
CIA liet spookmiljoenen bezorgen bij Afghaanse president
Moderna-baas op het WEF: ‘Ik moet 30 miljoen coronavaccins in de prullenbak gooien omdat niemand ze wil hebben’