De AIVD hoort apolitiek duiding te geven, maar mengt zich steeds meer in de politiek. Bepaalde (niet-strafbare) opvattingen zouden een gevaar vormen omdat ze volgens de dienst ‘feitelijk onjuist’ zijn.
Het wantrouwen in de rechtspraak, media en wetenschap zou daarom ‘onterecht’ zijn.
Tweede Kamerlid Gideon van Meijeren vroeg AIVD-hoofd Erik Akerboom waar hij zijn stellige uitspraken op baseert. Is het wel aan de AIVD om te oordelen over wat wel of niet waar is?
De @AIVD hoort apolitiek duiding te geven, maar mengt zich steeds meer in de politiek. Bepaalde (niet-strafbare!) opvattingen zouden een gevaar vormen omdat ze volgens de dienst “feitelijk onjuist” zijn. Het wantrouwen in de rechtspraak, media en wetenschap zou daarom “onterecht”… pic.twitter.com/6D3ItvHwg5
— Gideon van Meijeren (@GideonvMeijeren) October 13, 2025
Taak
De AIVD spreekt zijn zorgen uit over de omvolkingstheorie, als onderdeel van het narratief dat we worden bestuurd door een kwaadaardige elite en zegt daarover: ‘Het narratief ondermijnt de democratische rechtsorde door een beeld te schetsen over het bestaan van een kwaadaardige elite dat feitelijk onjuist is. Daarmee tast het narratief het vertrouwen in de wetgevende, uitvoerende of rechtsprekende macht, de traditionele media en wetenschap onterecht aan’.
Van Meijeren vroeg Akerboom: waarop baseert de AIVD dat dit narratief feitelijk onjuist is en is het wel de taak van een inlichtingendienst om te oordelen over de juistheid van opvattingen die in de samenleving voorkomen?
Kennis, expertise en inlichtingen
In dit geval denken wij op basis van de kennis en inlichtingen die we hebben dat dit een terecht oordeel is, antwoordde Akerboom.
En waar is dat op gebaseerd? “Op de kennis, de expertise en de inlichtingen die we hebben,” herhaalde Akerboom.
Dat we worden bestuurd door een kwaadaardige elite is dus feitelijk onjuist omdat dat blijkt uit ‘de kennis, expertise en inlichtingen’ van de AIVD. Wij zeggen dat het zo is, dus dan is het zo.
Over de auteur: Robin de Boer is economisch geograaf. Volg hem hier op Substack.
Blijf op de hoogte & steun onafhankelijke journalistiek
Even voor je naar X gaat
X (voorheen Twitter) toont onze berichten alleen aan ingelogde gebruikers. Als je niet bent ingelogd bij X, krijg je de melding dat @9fornews nog niets heeft gepost — dat klopt niet, ons account is gewoon actief. Log dus in bij X.






Ik denk niet dat deze is gemaakt door mensen. Piloten ontdekken mysterieuze graancirkel in Frankrijk
De ’transitie landelijk gebied’ is een omschakeling naar een oorlogseconomie
Doe mee: wereldrecordpoging buitenaards contact maken
Dankzij een Facebook-bug weten we nu wie de berichten van Greta Thunberg schrijft. Dit zijn haar poppenmeesters
Vooraanstaande Duitse viroloog erg sceptisch over coronavaccin: dit kan er gebeuren
Woede over Nederlandse ‘Kinderklimaattop’: ‘Dit is geen onderwijs, dit is gedragsbeïnvloeding pur sang’
Slowaakse premier trekt NAVO-lidmaatschap in twijfel: ‘De wereld is gek geworden’
In Haarlemmermeer moeten particulieren hun eigendom mogelijk afstaan aan asielzoekers
We mogen dit filmpje niet meer bekijken van Twitter omdat de informatie ‘misleidend’ zou zijn