Het kabinet wilde een uitvoeringsverdrag waarmee de Internationale Gezondheidsregeling van de WHO wordt gewijzigd, snel en stilzwijgend goedkeuren. De gewijzigde Gezondheidsregeling – die bindend is – zou op 31 mei volgend jaar van kracht worden.
Forum voor Democratie heeft daar een stokje voor gestoken door er een debat over af te dwingen.
Kamerlid Pepijn van Houwelingen (FVD) lichtte eerder toe dat de wijziging van de Gezondheidsregeling inhoudt dat de WHO meer macht krijgt en dat de lidstaten, waaronder Nederland, minder macht krijgen.
Dit was de brief waarmee we de WHO verdragswijziging afgelopen zomer hebben onthamerd en waarmee we dus hebben voorkomen dat deze verdragswijziging vanaf 1 december stilzwijgend en automatisch zou zijn goedgekeurd door Nederland: 👇#StemFVD https://t.co/AkN40R8GxE pic.twitter.com/7OVHPKE7Pc
— Pepijn van Houwelingen (@PvanHouwelingen) October 25, 2023
Vooralsnog niet akkoord
“Wij zijn daar mordicus tegen,” benadrukte Van Houwelingen.
De regering was al akkoord gegaan. Oud-minister Hoekstra schreef: “Ik heb de eer u mede te delen dat de regering het voornemen heeft om in te stemmen met het uitvoeringsverdrag.”
Op initiatief van FVD is de eerste WHO-verdragswijziging onthamerd. Woensdag heeft Van Houwelingen van het ministerie van VWS vernomen dat Nederland naar aanleiding hiervan de WHO inmiddels heeft laten weten (vooralsnog) hiermee niet akkoord te gaan.
“Goed nieuws!”
Dit zijn nu eens echt belangrijke kwesties
In de brief waarmee de WHO-verdragswijziging is onthamerd, schrijven Van Houwelingen en 29 andere Kamerleden dat ze verzoeken om de op 28 mei 2022 door de 194 leden van de WHO aangenomen wijzigingen van de Internationale Gezondheidsregeling voor uitdrukkelijke goedkeuring aan de Kamer voor te leggen.
FVD kreeg hierbij steun van de PVV, de partij van Wybren van Haga, SGP en BBB.
Van Houwelingen krijgt veel positieve reacties. Zo schrijft het Overijsselse Statenlid Remco Roelofs (FVD): “Dit zijn nu eens echt belangrijke kwesties. Chapeau dat je dit er niet zomaar doorheen hebt laten glippen.”
Sociaalwetenschapper Laurens Buijs voegt toe: “Uitstekend oppositiewerk.”
Over de auteur: Robin de Boer is economisch geograaf. Volg hem hier op Substack.
Blijf op de hoogte & steun onafhankelijke journalistiek
Even voor je naar X gaat
X (voorheen Twitter) toont onze berichten alleen aan ingelogde gebruikers. Als je niet bent ingelogd bij X, krijg je de melding dat @9fornews nog niets heeft gepost — dat klopt niet, ons account is gewoon actief. Log dus in bij X.






BlackRock aangeklaagd voor opdrijven van energieprijzen: ‘Dit is een verbazingwekkende overtreding van de wet’
Studie: dolfijnen zijn ‘intelligente buitenaardse wezens’
Lijd jij aan medisch toeval? Dan kan deze video helpen
‘Laptop uit de hel’ van Hunter Biden betekent ondergang voor ‘misdaadfamilie Biden’
Laat me eruit! Geestenjagers legden deze griezelige geluiden vast in oude kerk
Professor Capel legt uit: dit doet het prikkie met de voortplanting
Kijk: het antwoord van Rutte op de vraag of hij uitgeregeerd is
17.000 artsen eisen: stel verantwoordelijken coronaramp aansprakelijk voor schade
Saturnus in Schorpioen: tijd van waarheid