Blauwe bessen zitten bomvol vitaminen, mineralen, antioxidanten en andere gezonde stoffen. Ze kunnen mogelijk van grote waarde zijn bij de therapie tegen baarmoederhalskanker.
In 2016 kregen 847 vrouwen de diagnose invasieve baarmoederhalskanker. Aan het begin van datzelfde jaar waren er 5100 vrouwen met deze vorm van kanker.
Door intensieve screening wordt de aandoening gelukkig steeds eerder opgespoord, waardoor de slagingskans van de behandeling kan toenemen.
Positieve invloed
Een belangrijke therapie bij baarmoederhalskanker is bestraling. Straling kan echter bijwerkingen geven en daarom is een groep wetenschappers op zoek gegaan naar middelen om stralingstherapie te ondersteunen.
Wetenschappers van de Universiteit van Missouri bij Columbia vonden dat een extract van blauwe bessen een positieve invloed heeft op bestraling.
Om dit te onderzoeken werden baarmoederhalskankercellen in het laboratorium blootgesteld aan straling, het extract en een combinatie van de twee.
Beter
De uitslag was veelbelovend. Door de cellen alleen te bestralen nam het aantal kankercellen met 20 procent af.
Van de cellen die werden blootgesteld aan het extract stierf een kwart, wat betekent dat het extract beter hielp tegen de ziekte dan bestraling.
Remde
Combineerden de wetenschappers de twee methoden, dan nam het aantal cellen met maar liefst 70 procent af.
De cellen werden niet alleen gevoeliger voor bestraling, het extract remde ook de ontwikkeling van kankercellen. Een volgende stap is om uit het laboratorium te komen en de combinatietherapie met blauwe bessen te onderzoeken bij vrouwen.
De studie is verschenen in Pathology and Oncology Magazine.
Bekijk ook onderstaand filmpje over de ontdekking:
Blijf op de hoogte & steun onafhankelijke journalistiek
Even voor je naar X gaat
X (voorheen Twitter) toont onze berichten alleen aan ingelogde gebruikers. Als je niet bent ingelogd bij X, krijg je de melding dat @9fornews nog niets heeft gepost — dat klopt niet, ons account is gewoon actief. Log dus in bij X.






Arts: “Ik ging naar de hemel en kreeg daar te horen dat mijn zoon zou gaan sterven”
Toen kon het nog: zo berichtten de media in 2014 over Oekraïne
Dodenherdenking 4 mei: Hoe Rutte al jarenlang ‘nazi-moordenaars beschermt’
Wat is het World Economic Forum van plan in Nederland? ‘Dit is het einde van onze vrijheid’
Rutte staat torenhoog in de peilingen, maar Nederland is klaar met hem
‘Coronaregels gelden niet achter voordeur, huisfeestjes zijn NIET illegaal’
Build Back Better: ‘Onder het mom van coronahulp wordt Nederlands belastinggeld gebruikt om democratie af te breken’
Opiniepeilers voor schut: Pro-Poetin-partijen boeken monsterzege bij Europese verkiezingen
Kies je voor PVC vloeren of toch liever voor laminaat?