Cabaretier Dolf Jansen prees donderdag in het radioprogramma De Nieuws BV burgemeester Artem Semenikhem van de Oekraïense stad Konotop. “Ik zag de burgemeester van Konotop, die wist dat de Russen er bijna zijn, die aan de hem omringende mannen vroeg of ze klaar waren om te vechten. Dat waren ze, dat zijn ze.”
“Als kijker op ruim 2000 kilometer afstand is het alsof ze allemaal zeggen: we gaan dood, maar we zullen tot het eind vechten voor onze stad, voor dit land,” zei Jansen. “Het was een scène die leek te komen uit Shakespeare’s Henry V, de St Crispin’s Day Speech, waarbij een groep strijders doodmoe, nat, hongerig besluiten het toch op te nemen tegen de naderende overmacht, want als ze vallen, vallen ze samen als helden. En als ze wel overwinnen, zal het de mooist mogelijke overwinning zijn.”
“De burgemeester had het kunnen zeggen: ja, we zijn maar met weinig, maar dat betekent dat we alleen maar meer eer en glorie kunnen verdienen,” zei Jansen nog.
“Als kijker op ruim 2000 kilometer afstand is het alsof ze allemaal zeggen, we zullen tot het eind vechten voor onze stad, voor dit land”, @dolfjansen gelooft in de moed van de mensen, en dat het goede uiteindelijk overwint. pic.twitter.com/m7BA2qY3gh
— De Nieuws BV (@denieuwsbv) March 3, 2022
(Video verwijderd? Klik hier...)
14/88
Eelke van Ark, onderzoeksjournalist bij Follow the Money, wees de cabaretier erop dat de burgemeester van Konotop een daadwerkelijke neonazi is. De krant Jerusalem Post schreef dat hij rondreed in een auto met daarop de cijfers 14/88. Dit is een verwijzing naar de 14 woorden van David Lane, lid van de neonazigroep The Order: we moeten het bestaan van ons volk en een toekomst voor blanke kinderen verzekeren. 88 verwijst naar de letters HH, wat staat voor Heil Hitler.
Van Ark merkt op dat het verhaal over Konotop ook anders ligt. “Bottom line: de lokale autoriteiten sloten een deal met Russische troepen. De bevolking valt hen niet aan, de Russen vallen hen niet lastig,” schrijft ze in een Twitterdraadje.
Daar sturen we vliegtuigen vol wapens naartoe
De onderzoeksjournalist zegt het belangrijk te vinden dat we militante ultranationalisten niet onwetend en onnodig verheffen tot held van de dag. Van Ark schrijft verder dat ook de regering van Zelensky een dubieuze relatie heeft met ultranationalisten.
“En daar sturen we vliegtuigen vol wapens naartoe,” verzucht columnist Marianne Zwagerman.
Columnist Maaike van Charante reageert: “Wat een totale afgang voor schijnheilige deugpronker Dolf Jansen. Hij wou even laten zien hoe ‘betrokken’ hij was bij de mensen van Oekraïne. Wat blijkt? De sukkel stond een neonazi te prijzen.”
Wat een onbenul !! Pas goed in het kabinet.
Zijn naam spreekt boekdelen.
Je kan zoveel wapens sturen als je maar wil. De opleiding volgt met de volgende lading? Burgers met oorlogswapens.. dat komt zeker goed. Dit lijkt mij vrij snel uit hun handjes genomen te zullen worden door het Russische leger. Misschien beter zo, jammer om te zeggen. Maar de VS heeft ook een massa wapentuig achtergelaten in Afghanistan.
Onder welke steen komt die ineens onderuit gekropen, ambassadeur van Oxfam Novib van die gluiper komt in de toekomst ook het een en ander in het openbaar.