
Europa wordt bestuurd door technocratische politici die het belang van de financiële sector voorop stellen. Dat zegt de Griekse ex-minister van Financiën Yanis Varoufakis. Met zijn beweging DiEM25 pleit hij voor meer transparantie in de Europese instellingen.
In Brussel lopen meer dan 30.000 lobbyisten rond. Die beïnvloeden volgens The Guardian 75 procent van de wetgeving. DiEM25 wil dat er een verplicht register komt zodat contactmomenten met politici inzichtelijk worden voor iedereen.
Varoufakis zag hoe de noodleningen aan Griekenland verdwenen in de zwarte gaten van Europese banken, in plaats van geïnvesteerd werden in de Griekse economie. Zijn er leden van de Europese Commissie, de regering van Europa, die eerder voor een grote bank hebben gewerkt?
Goldman Sachs
De Portugees Carlos Moedas, de Europees Commissaris voor onderzoek, wetenschap en innovatie, werkte eerder voor de investeringsbank Goldman Sachs, die bekend staat om zijn genadeloze winstethos. De bank wordt ook wel The Vampire Squid genoemd. Daarna werkte hij enkele jaren voor Deutsche Bank en vastgoedbank Eurohypo.
Ook president van de Europese Centrale Bank (ECB) Mario Draghi, oud-voorzitter van de Europese Commissie en ex-premier van Italië Romano Prodi, ex-premier van Griekenland Loukas Papadimos en ex-vicepresident van de ECB Mario Monti werkten voor Goldman Sachs.
De Est Andrus Ansip, Commissaris voor het creëren van een interne digitale markt, was lid van de raad van commissarissen van de Volksbank van de stad Tartu. Hij werkte ook enige tijd als vicevoorzitter van de North Estonian Bank.
‘Europa zal democratiseren, of desintegreren’
De Let Valdis Dombrovskis, Eurocommissaris voor de euro en sociale dialoog, was van 2001 tot 2002 hoofdeconoom van de Centrale Bank van Letland. Tegelijkertijd voerde hij het monetaire beleid van de overheid uit.
De Bulgaarse Kristalina Georgieva, Europees Commissaris voor de begroting en personeelszaken, ging in 1993 aan de slag bij de Wereldbank. In 2008 werd ze vicepresident van deze bank.
In Europa wordt alleen het Europees Parlement, dat verder geen agenderende functie heeft, direct gekozen door het volk. Volgens Varoufakis staat de EU op het punt te desintegreren. Europese burgers voelen zich niet Europees. Dat heeft niet in de laatste plaats te maken met het ondoorzichtelijke, technocratische karakter van de unie. “Europa zal democratiseren, of desintegreren,” aldus Varoufakis.
Kijk de uitzending ‘Volk, macht en Varoufakis’ hieronder terug:
[VPRO]
Filmpje: Marty vertelt hoe zijn moeder is gestorven door de coronaprik, toont autopsierapport
Leven op Ceres? Mysterieuze veranderingen heldere stippen doen astronomen versteld staan
De westerse democratie en zijn vrije pers blijken in veel gevallen een façade. Deze video over de schaduwmacht is een must-see
Baudet vraagt 100 miljard van EU bij Nexit. Dit is het kinderachtige antwoord van Draghi
VVD-fractievoorzitter Hermans krijgt er flink van langs: ‘Jullie oerdomme energietransitie veroorzaakte dit’
Het tij lijkt te keren: wetenschappers keren zich tegen het klimaatbeleid van Rutte. Zo helpt het de natuur om zeep
‘Prikjunkie’ De Jonge koopt alvast vaccins voor 2022 & 2023: ‘Er tekent zich een humanitaire ramp af’
Kippenvel: 5 kinderen die vertellen over hun vorige leven
Landde er een ruimteschip in de tuin van de oom van prins Charles?