Europese landen verwelkomen het vertrek van de Syrische president Assad. De Duitse bondskanselier Olaf Scholz sprak over ‘goed nieuws’. President Emmanuel Macron noemde het regime van Assad ‘barbaars’. De Duitse minister van Buitenlandse Zaken Baerbock noemde de val van het regime ‘een grote opluchting’.
In Nederland klinken soortgelijke geluiden. “Het barbaarse regime van Assad is eindelijk gevallen,” zegt fractievoorzitter van Volt Laurens Dassen. D66-Kamerlid Jan Paternotte stelt dat Assad ‘nooit gemist zal worden’.
Schittert op de pagina’s van de FBI
De president is verjaagd door ‘rebellengroepen’ onder leiding van Abu Mohammed al Jolani. Zijn beweging Hayat Tahrir al-Sham (HTS) domineert de rebellengroepen die sinds 2011 strijden tegen het regime. Het doel van HTS is een islamitische staat te vestigen.
Ironisch genoeg is Jolani een voormalige IS- en Al-Nusrah-terrorist die nog op de pagina’s van de FBI schittert. De Europese leiders vieren dus de machtsovername door een terrorist. Overigens is HTS een terroristische organisatie.
Toyota Hilux
Jolani was ooit gezant van IS-leider Al-Baghdadi. Zou hij de Toyota Hilux van Bert Koenders nog hebben?
In 2019 viel Turkije Noord-Syrië binnen. Gewapende groepen die in het geheim door Nederland waren bewapend, deden mee aan de Turkse invasie. Onder meer de door Nederland gesteunde Sultan Murad Brigade werd in stelling gebracht. De groep gebruikte wagens van het type Toyota Hilux en Isuzu D-max, geleverd door Rutte.
Journalist Harald Doornbos reageerde hierop: “Cynischer kan bijna niet meer.”
‘Gematigde gewapende groepen’
De ‘rebellen’ werden gesteund door drie Nederlandse ministers: Koenders, Zijlstra en Blok, merkte Trouw-journalist Ghassan Dahhan op.
Hij voegde toe dat de strijdgroep Suleyman Shah, door Nederland gesteund, ook meedeed.
Doornbos merkte verder nog op: “Ook islamisten van Jabhat al Shamiyah (Levant Front) doen mee. En ja, u raadt het al, ook Jabhat al Shamiyah kreeg steun van de Nederlandse regering.”
Nederland steunde sinds 2015 ‘gematigde gewapende groepen’ in Syrië. Het kabinet-Rutte trok daarvoor ruim 21 miljoen euro uit.
Samenwerking met Al-Nusra
Toenmalig minister Koenders wilde de specifieke namen van de groepen niet noemen, maar wilde wel kwijt dat het ging om groepen rond het Vrije Syrische Leger. Het is bekend dat groepen zijn overgelopen van het Vrije Syrische Leger naar IS en Al-Nusra. Het is ook bekend dat ‘gematigde’ rebellen oorlogsmisdaden hebben gepleegd.
Toch bleef het beleid van de regering ongewijzigd.
Toenmalig ChristenUnie-Kamerlid Joël Voordewind sprak indertijd persoonlijk met het Vrije Syrische Leger, dat doodleuk zei open te staan voor samenwerking met Al-Nusra. Hij diende een motie in om de steun aan het Vrije Syrische Leger te staken, maar veel partijen stemden tegen.
Over de auteur: Robin de Boer is economisch geograaf. Volg hem hier op Substack.
Blijf op de hoogte & steun onafhankelijke journalistiek
Even voor je naar X gaat
X (voorheen Twitter) toont onze berichten alleen aan ingelogde gebruikers. Als je niet bent ingelogd bij X, krijg je de melding dat @9fornews nog niets heeft gepost — dat klopt niet, ons account is gewoon actief. Log dus in bij X.






Een GEHEIM bedrag van ruim 3 miljoen euro op de begroting van Justitie, waar gaat dit geld naartoe?
NASA spot mysterieuze gloed die net zo helder is als alle sterrenstelsels bij elkaar
Video: Man eet in een maand 720 eieren en dit is het verrassende effect op zijn gezondheid
Sneeuwstorm in de Sahara (video)
De mysterieuze Toengoeska-explosie in 1908 (video)
Dr. Masaru Emoto over het bewustzijn van water (video)
Toppsychiater: “Link tussen serotonine en depressie is een mythe”
Klimaatwetenschappers komen in verzet. Waarom de apocalyptische beweringen over klimaatverandering fout zijn
Berg van God kan ieder moment uitbarsten. Moeten we ons zorgen maken?