Velen denken dat politici vooral de belangen van de grote corporaties behartigen. Ook de vooraanstaande econoom Jeffrey Sachs van de Columbia-universiteit is deze mening toegedaan. Dat meldt The Sydney Morning Herald.
In zijn boek The Price of Civilisation legt Sachs uit dat de rijkdom van de bedrijven zich vertaalt in politieke macht.
Hij onderscheidt vier belangrijke Amerikaanse sectoren die de politieke macht hebben overgenomen. Hij spreekt ook wel van de ‘corporatocratie’.
Mega-bailouts
De eerste sector is het militair-industrieel complex, een bundeling van de belangen van het politieke leiderschap, het militaire leiderschap en de wapenindustrie. In zijn afscheidsrede als president op 17 januari 1961 waarschuwde Dwight D. Eisenhower de Amerikanen voor een vervlechting van de belangen en de invloed van het militair-industrieel complex.
De tweede sector is het Wall Street-Washington complex, dat het financiële systeem laat besturen door enkele machtige Wall Street-firma’s, waaronder Goldman Sachs, JPMorgan Chase, Citigroup, Morgan Stanley en een handvol andere financiële instellingen.
Vandaag de dag heeft vrijwel iedere Amerikaanse minister van Financiën carrière gemaakt op Wall Street. De nauwe banden tussen Wall Street en Washington ‘plaveiden de weg voor de financiële crisis van 2008 en de mega-bailouts die daarop volgden door roekeloze deregulering gevolgd door een gebrek aan toezicht door de overheid’.
Anti-wetenschappelijke propaganda
Als derde noemt Sachs het Big Oil-transport-militair complex, dat de Verenigde Staten grotendeels afhankelijk heeft gemaakt van olie-import en een militaire val in het Midden-Oosten.
“Sinds de dagen van John D. Rockefeller en Standard Oil Trust heeft Big Oil een flinke vinger in de pap in de Amerikaanse politiek en het buitenlandbeleid. Big Oil werkte samen met de auto-industrie om het land weg te houden bij massatransport en vooral te investeren in benzineslurpende wagens die rondrijden op een door de overheid gefinancierd stelsel van snelwegen,” aldus de econoom.
Big Oil heeft concurrentie altijd buiten de deur weten te houden. Daarnaast spelen de oliemagnaten een beruchte rol in het klimaatdebat. Bedrijven als Exxon-Mobil en Koch Industries financierden al veel anti-wetenschappelijke propaganda om het Amerikaanse volk in verwarring te brengen.
Pseudo-markt
De vierde sector is de gezondheidsindustrie, de grootste Amerikaanse industrie. Deze industrie is goed voor meer dan 17 procent van het Amerikaanse bbp.
Farmaceutische bedrijven rekenen torenhoge prijzen om patentrechten te beschermen – Medicare voor de ouderen en Medicaid voor de armen – en verzekeringsmaatschappijen betalen de artsen en ziekenhuizen terug waarbij de kostprijs wordt verhoogd met een vast percentage. De American Medical Association, de grootste artsenvereniging in de Verenigde Staten, beperkt de instroom van nieuwe artsen door het toelatingsbeleid voor medische opleidingen te bepalen.
De resultaten van deze pseudo-markt zijn torenhoge kosten, monsterwinsten voor de private gezondheidssector en het ontbreken van politieke wil om te hervormen.
Wat we goed moeten beseffen is dat de corporatocratie alleen voor zichzelf zorgt. De grote corporaties merken dan ook niets van een economische crisis, besluit Sachs.
Bron: Smh.com.au
Gerelateerd:
- 10 geheime genootschappen en schaduwgroepen (video)
- Gebroeders Koch danken fortuin aan Jozef Stalin (video)
- Aarde warmt al 16 jaar niet meer op
- Waar is het geldschieters voor de presidentsrace echt om te doen?
- Senator ontmaskert 26 miljardairs die verkiezingen manipuleren
Blijf op de hoogte & steun onafhankelijke journalistiek
Even voor je naar X gaat
X (voorheen Twitter) toont onze berichten alleen aan ingelogde gebruikers. Als je niet bent ingelogd bij X, krijg je de melding dat @9fornews nog niets heeft gepost — dat klopt niet, ons account is gewoon actief. Log dus in bij X.






Volgens een verpleegkundig specialist loopt Van Houwelingen hier ‘feitenvrij leeg’: kijk en oordeel zelf
Nederlands boerenbeleid is ‘puur wanbeleid’. Maatregelen zorgen juist voor meer stikstofuitstoot
Dit is het werkelijke doel van de waarschuwingen en doemscenario’s rond kunstmatige intelligentie
VIDEO: “We staan aan de vooravond van een nieuwe geopolitieke wereld”
Cassini legt vlak voor crash iets mysterieus vast in ringen van Saturnus. Dit object zorgt voor raadsels
GroenLinks-Kamerlid haalt hard uit naar ‘wappies’ die geen ‘simpele’ test wilden doen, en wordt overstelpt met kritiek
John Cleese praat met dr. Jim Tucker over reïncarnatie. Deze kinderen zeggen dat ze eerder hebben geleefd
Zes jaar cel wegens ’tegenstrijdige informatie’ aardbeving
De Jonge opent aanval op ongevaccineerden: ‘Echt zeer zorgelijke en gevaarlijke uitspraken dit’