
Tijdens de IJslandse verkiezingen van 2013 beloofde Sigmundur David Gunnlaugsson een deel van de schulden van gezinnen te zullen kwijtschelden als hij tot premier zou worden verkozen. Het ging met name om gezinnen die voor de bankencrisis in 2008 hypotheken hadden afgesloten.
Gunnlaugsson gaat die belofte nu ook waarmaken. De IJslandse regering is bereid maximaal 25.800 euro per gezin kwijt te schelden. Sinds juli hebben al zo’n 69.000 gezinnen een aanvraag ingediend om van de regeling te kunnen profiteren.
De operatie werd maandenlang voorbereid. De maatregel wordt deels gefinancierd met een hogere bankenbelasting. Tijdens de bankencrisis gingen de drie grootste banken van IJsland over de kop. De kwijtschelding wordt gespreid over vier jaar.
De schulden van gezinnen die een woonkrediet gelinkt aan inflatie hebben, worden fors verlicht. De meeste IJslanders hebben zo’n lening, omdat de banken voor 2008 enkel dit soort leningen wilden verstrekken. Tijdens de crisis daalde de IJslandse kroon sterk in waarde waardoor de gezinnen hun schulden fors zagen oplopen.
In 2012 heeft de regering al met een speciale maatregel besloten dat hypotheekschulden niet meer dan 110 procent van de waarde van het huis mogen bedragen. Het viel de internationale media en prominente buitenlandse economen op dat IJsland zich wonderbaarlijk heeft hersteld en dat het land als voorbeeld kan dienen voor de ware crisisaanpak. In IJsland werden de banken niet gered en dat heeft gewerkt, zo luidden de commentaren.
Na het instorten van het bankensysteem raakten veel IJslanders in de problemen. Deze week werd bekend dat Sigurjon Arnason, de voormalige bestuursvoorzitter van de omgevallen bank Landsbanki, is veroordeeld tot 12 maanden celstraf waarvan negen voorwaardelijk vanwege zijn rol in de bankencrisis. De oud-topman van Landsbanki, het moederbedrijf van internetspaarbank Icesave, zou de aandelenkoers van Landsbanki hebben gemanipuleerd.
Eerder werden al andere hoge bankbestuurders veroordeeld in verband met het ineenstorten van de IJslandse bankensector in 2008. Zo kregen de voormalige bestuursvoorzitters van de omgevallen banken Glitnir en Kaupthing een veroordeling vanwege hun rol in het bankendrama.
IJsland is vrijwel het enige land in de westerse wereld dat rechtszaken heeft aangespannen tegen de bankiers die verantwoordelijk waren voor de bankencrisis.
[Express]
Maffia-expert: Het meest corrupte land ter wereld is… Groot-Brittannië
Cardioloog: zo kun je het spike-eiwit uit je lichaam krijgen na vaccinatie
Bizar ruimtesignaal ontvangen. Hiervan staan astronomen met hun oren te klapperen
Willem Engel en Marcel de Graaff in het Europees Parlement: ‘Coronavaccins ILLEGAAL goedgekeurd’
PvdA-lijsttrekker Senaat wordt blij van mensen in diepe armoede en kou: ‘Dit kun je toch niet menen?’
Kijk: journalist zegt op tv dat wereldleiders ‘het bloed van kinderen drinken’
Jurist waarschuwt: ‘De poorten naar een totalitaire staat staan wagenwijd open’
Ambtenaar van VWS vertelt trots hoe opgevraagde coronadocumenten worden zwartgelakt
Geneesmiddel voor Alzheimer gevonden? Ziekte eenvoudig te bestrijden met walnoten