Herman Wijffels, van 1981 tot 1999 bestuursvoorzitter van de Rabobank en hoogleraar aan de Universiteit Utrecht, zegt in gesprek met Willem Middelkoop onomwonden dat Amerika wordt bestuurd door Wall Street.
Tijdens het gesprek gaat hij in op de honger van Amerika naar macht en olie, de scrupules van de Amerikaanse oud-vicepresident Dick Cheney en de politieke volgzaamheid van Nederland.
Oliebronnen veiligstellen
De regering-Bush heeft in de mierenhoop in het Midden-Oosten met een stok zitten prikken en nu vluchten die mensen alle kanten op, aldus Wijffels. “Het ging in het Midden-Oosten vooral om het veiligstellen van de toegang naar oliebronnen. Maar ook het beeld waarbij Amerika haar wereldheerschappij opnieuw wil bevestigen.”
De onrusten in Syrië zijn volgens hoogleraar Wijffels begonnen toen er overeenstemming was over een pijplijn tussen Iran over Syrisch grondgebied. “Amerika is verslaafd aan een vijand.” Hij zegt verder dat onze straaljagers nooit zouden zijn gestuurd om bommen af te gooien als het niet allemaal om de olie te doen was geweest.
‘Democratieën dreigen corporaties te worden’
De oud-voorzitter van de Sociaal-Economische Raad (SER) vindt dat Nederland te veel achter Engeland en Amerika aanloopt. “De kern van ons buitenlandbeleid is: eerst kijken wat zij ervan vinden om er vervolgens achteraan te lopen.”
“De kern is dat Amerika niet wordt bestuurd door Washington, maar door Wall Street,” stelt Wijffels, toevoegende dat grote bedrijven en Wall Street dusdanig veel invloed uitoefenen dat onze democratieën tot op zekere hoogte corporaties dreigen te worden. Hij is dan ook tegen het vrijhandelsverdrag TTIP.






Voorzitter Europese Raad onder vuur: ‘Bij het criminele af’
Arts die alarmklok luidde over coronavaccins belandt op ic na vliegtuigcrash
Documentaire over ‘extreem hoge’ oversterfte op 9 april in première in Tuschinski
Oud-kinderrechter Den Haag doet boekje open over voorganger die jongens ‘gruwelijk misbruikte’
Davos stuurt aan op permanente lockdowns: ‘Die zijn niet bedoeld voor hen, maar voor jou’
Kijk: Van Meijeren noemt satanisch ritueel misbruik in één adem met hooggeplaatste ambtenaren, en wordt afgekapt
Peter Pannekoek maakt anti-azc-demonstranten tijdens oudejaarsconference (‘met lachband’) uit voor ‘fascisten’
Gideon van Meijeren: arrestatie Willem Engel ‘past in een zorgwekkende trend’
Een man die stikstof uitlegt als een deken over de aarde waarvan je stikt wordt mogelijk premier: ‘Je schaamt je dood’