Vooraanstaande wetenschappers hebben voor het programma Zembla berekend dat de blootstelling aan hormoonverstorende stoffen ons elk jaar 5,8 miljard euro kost. Deze stoffen zijn volgens de wetenschappers gevaarlijk voor ongeboren baby’s en jonge kinderen. Op latere leeftijd kunnen ze ook tal van problemen veroorzaken.
Hormoonverstoorders zitten in pesticiden, weekmakers en vlamvertragers die we vinden in dagelijkse producten als plastic verpakkingsmateriaal, op bespoten groente en fruit, in blik en cosmetica. In Nederland is ieder jaar sprake van 280 extra gevallen van zaadbalkanker door blootstelling aan vlamvertragers. Daarnaast zijn in ons land 7000 sterfgevallen van mannen tussen de 54 en 64 jaar toe te schrijven aan weekmakers. Ook worden 1500 gevallen van obesitas bij kinderen in verband gebracht met blootstelling aan bisfenol A.
Minister Schippers van Volksgezondheid laat in een reactie weten: “Gezien alle onzekerheden rondom de mate waarin welke stoffen eventueel wel of niet schadelijk zijn, is het nog te vroeg om hier concrete conclusies aan te verbinden.”
De Nederlandse overheid heeft tot nu niets gedaan om hormoonverstoorders te reguleren en wacht op nieuwe wetgeving uit Brussel. Zwangere vrouwen worden in Nederland niet voorgelicht over de risico’s van hormoonverstorende stoffen. De Deense overheid doet dat wel.
De Amerikaanse kinderarts L. Trasande berekende dat de Europese Unie per jaar 157 miljard euro aan zorgkosten kwijt is door blootstelling aan hormoonverstorende stoffen. Europese wetgeving over deze stoffen blijft uit. De lobby van de industrie weet het proces iedere keer succesvol te vertragen.
Volgens de wetenschappers moet de politiek nu actie gaan ondernemen. “We kunnen niet wachten tot we alle oorzakelijke verbanden hebben opgelost, want dan is de patiënt misschien al dood,” zei professor A. Kortenkamp van de Brunel-universiteit in Londen.
Kijk de aflevering ‘Hormoonverstoorders’ hier terug.
[VARA]
Blijf op de hoogte & steun onafhankelijke journalistiek
Even voor je naar X gaat
X (voorheen Twitter) toont onze berichten alleen aan ingelogde gebruikers. Als je niet bent ingelogd bij X, krijg je de melding dat @9fornews nog niets heeft gepost — dat klopt niet, ons account is gewoon actief. Log dus in bij X.






Michel Reijinga, organisator van koffiedrinken op Museumplein in coronaperiode, overleden: ‘Intens verdrietig’
Boeren doen aangifte tegen schietende agent: ‘Wij zorgen dat de verantwoordelijken voor het hekje komen’
Nederland is één grote beerput: ‘Je schrikt je kapot’
Braziliaans ‘Atlantis’ gevonden
Schokkend: honderden Ierse meisjes hadden medische hulp nodig na HPV-vaccin. Spannen de overheid en media samen?
‘Ik denk dat mensen nog geen idee hebben wat voor catastrofale toekomst we in West-Europa tegemoet gaan. Echt geen idee’
Europarlementariër: ‘Tijd voor de waarheid over grafeen in coronavaccins’
Oud-Kamerlid haalt stevig uit naar Kuipers: ‘Er is maar 1 plek waar je thuishoort, voor een tribunaal’
Marion Koopmans over kandidatuur Frans Timmermans: ‘Goed nieuws, energie, verbindend’